.

pNetwork, Son Saldırıda 12.7 Milyon Dolar Değerinde Bitcoin Kaybetti

Zincirler arası DeFi platformu olan pNetwork, yakın zamanda gerçekleşen bir saldırıda yaklaşık 12.7 milyon dolar değerinde 277 Bitcoin kaybetti. Platform, Twitter’da , saldırganın Binance Akıllı Zincirinde tokenize edilmiş Bitcoin’i hedeflediğini doğruladı ve şunları söyledi:

“Saldırgan, kod tabanımızdaki bir hatadan yararlanmayı başardı.”

Ek olarak ağ, bilgisayar korsanlarının ağın teminatının çoğunu istismar ettiğini doğruladı. Ancak, diğer tüm köprüler ve fonlar güvenli durumda. Şimdiye kadar bilinen şey, ağın hatayı tespit ettiği ve bir düzeltme üzerinde çalıştığıydı. Resmi açıklama şu şekilde oldu “Saldırıdan etkilenen kullanıcılar için bir çözüm üzerinde çalışıyoruz ”

Ancak bu noktada, kullanıcılar üzerindeki etkisi belirsiz durumdaydı. Ağdan daha fazla güncelleme beklenirken köprülerin de birkaç saat içinde yeniden başlaması bekleniyordu. 

Son zamanlarda, merkezi olmayan finans (DeFi) hackleri artıyor ve 2021’de dünya üzerinde gerçekleşene tüm büyük hack’lerin %76’sını oluşturuyor. Güvenlik firması AtlasVPN tarafından hazırlanan bir rapor, 2021’in ilk yarısında yalnızca DeFi saldırıları nedeniyle toplam 474 milyon dolarlık zarar olduğunu açıkladı.

Bir kripto kredi platformu olan Cream Finance‘de geçen ay bir saldırı nedeniyle yaklaşık 18 milyon dolar kaybetmişti. Ağustos ayında, Poly Network soygunu ekosistemi ” DeFi’deki en büyük saldırı ” olarak kayıtlara geçti. Binance Chain, Ethereum ve Polygon ağında 600 milyon dolardan fazla kayıp yaşandı. Ancak, daha sonra yatırımcı fonlarının geri alındığı bildirildi.

Hacker’a Ödül Teklif Edildi

Bu saldırıların ardından, pNetwork, DeFi ekosistemi büyürken güvenlik açıklarını bulmanın oyunun bir parçası olduğunu söyledi. Ayrıca, “parayı iade etmenin bu yönde atılmış bir adım olduğunu” da savundular. Bu arada, pNetwork ayrıca hack’in yaklaşık %12’sini ödül olarak sunarak fonları kurtarmaya çalıştı.

“Bu uzak bir ihtimal olsa da, fonların geri gelmesi durumunda Hacker’a 1.500.000 dolarlık temiz bir ödül teklif ediyoruz.”

Bizleri Twitter‘da, Instagram‘da ve Telegram‘da takip edebilirsiniz!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar