.

POAP Nedir ve Neden Bunları Toplamalısınız?

POAP Nedir?

POAP Nedir? POAP’ler, hem sanal hem de gerçek dünya etkinliklerinin katılımcılarına verilen benzersiz NFT rozetleridir. POAP’ler yaşam deneyimlerinizin kaydını tutmak için kullanılabilirken, diğer kişiler ise POAP’lerin dijital ekonomide çok daha büyük bir rol oynadığı bir gelecek vaat ediyor.

Açıklanan POAP’ler 

POAP, Proof of Attendance Protocol’ün kısaltmasıdır. Bu NFT rozetleri, ister sanal ister gerçek dünyada gerçekleşmiş olsun, bir etkinliğe katılımı kanıtlamak için verilir. Her rozet benzersizdir, yani belirli bir POAP almanın tek yolu etkinliğe katılmış olmaktır. Koleksiyoncular, deneyimlerini belgeleyen ve kripto alanında gezinen benzersiz bir POAP koleksiyonunu hızla biriktirebilir.

Tüm POAP’ler, NFT’ler için kullanılan ERC-721 standardı ile oluşturulmuştur. Ancak, bir NFT’nin POAP olarak sınıflandırılması için belirli bir dizi kriteri karşılaması gerekir. İlk olarak, resmi POAP akıllı sözleşmesi aracılığıyla basılmalıdır. İkinci olarak, bir yıla kadar belirli bir saat veya tarihle ilgili meta verileri içermesi gerekir. Son olarak, tüm POAP’lerin kendileriyle ilişkilendirilmiş bir görüntüsü olmalıdır.

Graph Token (GRT) kripto topluluğu için oluşturulmuş rozetler.

POAP’ler orijinal olarak Ethereum ana ağında basılmışken, Ekim 2020’den bu yana POAP’ler Ethereum yan zinciri xDai üzerinde oluşturuldu ve dağıtıldı. xDai hızlı, ucuz işlemler için tasarlandığından, POAP’ler üreticiler tarafından çok düşük bir maliyetle basılabilir. Bu nedenle, POAP’ler genellikle onları talep etmeye uygun olan kişilere ücretsiz olarak dağıtılır.

Kullanıcı gaz ücretini öderse, POAP’ler xDai’den Ethereum’a da taşınabilir. Ancak, Ethereum’daki yüksek ücretler nedeniyle, çoğu kullanıcı POAP’lerini POAP uygulamasında görüntüleyebilecekleri xDai’de bırakmayı tercih ediyor . POAP’ler öngörülebilir bir gelecek için xDai’de kalmaya baksa da, Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, gelecekte iyimser toplamalara ev sahipliği yapabileceklerini ima etti. 

Şimdiye kadar, 100’ün üzerinde gerçekleşen EthGlobal , Dappcon ve son Ethereum Toplum Konferansı gibi Ethereum Topluluk etkinliklerinde dağıtım gerçekleşmiştir. Bu olaylarda 7000’den fazla POAP talep edildi ve blok zincirinde saklanan kanıtlanabilir bir katılım kaydı oluşturuldu.

Animasyonlu web dizisi ve NFT projesi Stoner Cats da POAP’lardan yararlandı. Projenin lansmanı sırasında, Stoner Cat basmaya çalışan birçok kişi, kötü yazılmış bir akıllı sözleşme nedeniyle işlemleri başarısız oldu ve bu durum kullanıcılara toplam 790.000 dolarlık gas ücretine mal oldu. Etkilenenleri telafi etmek için Stoner Cats ekibi sınırlı bir Rekt Stoner Cats Minters POAP verdi ve başarısız işlemlerin gas ücretlerini iade etti.

Rekt POAP
Rekt Stoner Cats Minters POAP

Neden POAP’leri Toplamalısınız?

” Poap Nedir? ” sorusundan daha önemli kısım ise neden Poap’leri toplamanız gerektiğidir, toplaması kesinlikle eğlenceli olsa da, bu blok zinciri rozetleri daha büyük, kullanılmayan bir potansiyele sahip olabilir.

Örnek verecek olursak, bir topluluğa katılım ve harcanan zamanın, bir kullanıcının cüzdanındaki POAP sayısı ile ölçülebilmesidir. Bu yılın başlarında, Bankless DAO, abone airdropu için fon ayırmaya yardımcı olmak için POAP’leri kullandı. DAO, tokenleri geçmişte Bankless POAP talep eden cüzdan adreslerine airdrop ile göndermeye karar verdi ve daha fazla POAP, airdropun daha büyük bir payına eşit oldu. 

 

POAP’leri yayınlayan diğer topluluklar da koleksiyoncular için teşvikler üzerinde çalışıyor. SushiSwap, POAP sahiplerine, daha sonra katılımcılara parçalanmış NFT’ler olarak dağıtılan ortak çalışma topluluk sanat eserlerinden daha hızlı çizim yapma yeteneği gibi avantajlar sunmaya başladı. Bu, tam gelişmiş tokenli bir airdrop ile karşılaştırıldığında çok fazla görünmese de, Sushi POAP’leri, etkinliklerine katılan herkes tarafından talep edilebilirken, Bankless DAO, POAP’lerini yalnızca ücretli abonelere dağıttı.

suşi
Sushi’nin İlk Doğum Günü POAP 

Bir bireyin POAP koleksiyonu, toplanan rozetlerin sayısı aracılığıyla katılımı ölçmekten çok, son derece güvenilir, merkezi olmayan bir kimlik olarak da görülebilir. Bunun gerçekleşmesi için, POAP düzenleyicileri, etkinliklere katılanların her birinin birden fazla POAP almamasını sağlamalı ve katılmayanların bunları almasını engellemelidir. Üreticiler güvenilir kahinler olarak hareket ettikleri sürece, verilen her POAP, tüm POAP tahsilat kimliklerinin gücünü ve geçerliliğini arttırır. 

Kullanıcılar, POAP koleksiyonlarını merkezi olmayan kimlikler olarak görerek, blok zinciri rozetleri için pratik uygulamalar belirlediler. 

Örneğin, SushiSwap AMA sunucusu 0xTangle, Sushi topluluğunun üyeleriyle POAP’leri bir tür blockchain özgeçmişi olarak kullanmaları hakkında konuştu. İşverenler, kripto alanında işe alım yaparken, bir topluluğa katılımlarının güvenilir bir kaydı olarak başvuranın POAP koleksiyonunu kullanabilir. 

Bu, insanları kendi kendini yöneten, DAO’lar gibi , içinde çalışan herkesin kuruluşun hedefleriyle uyumlu olmasını sağlaması gereken topluluk odaklı kuruluşlara işe alırken büyük bir değere sahip olur.

Proje, Ekim 2020’de xDai’de mevcut sürümünü başlattığından beri POAP’lerin kullanımı istikrarlı bir şekilde arttı. Kullanıcılar, sosyal grafikler ve teminatlı krediler gibi önerilen uygulamalarla henüz gerçekleşmemiş olan POAP’lerin olası kullanımlarının yalnızca görselini çizdiler. Sınırsız uygulamalar ve düşük giriş engeli ile POAP’ler, kriptoda kimliği yeniden tanımlamaya yardımcı olma potansiyeline sahiptir.

Bizleri Twitter‘da, Instagram‘da ve Telegram‘da takip edebilirsiniz!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar