Pump ve Dump Ne Demek ?

Günümüz ekonimisinde sıklıkla duymaya alıştığımız Pump kavramı, Kripto paralar hayatımıza girdiğinden beri “Pump” kavramını daha çok duyar olduk. Hemen hemen her Coin de bu tarz şeylere rastlamamız mümkün.
Bunların içerisinde özellikle Bitcoin , son yıllarda göstermiş olduğu inanılmaz yükselişi ile insanların Kripto Para ları daha fazla önemsemesini sağlamıştır. Bitcoin ve diğer bütün alt coinler , popülerlikleri nedeniyle kazandıkları değer doğrultusunda insanları kendilerine çekmeyi başardılar.
Tabi ki de bu fiyat yükselişlerinin tamamı doğal yollardan gerçekleşmiyor, Suni ve anlık yükselişlere Pump (Doldur ) denir. Ve genellikle insanlar bu yükselişe aldanarak bende almalıyım bak nasıl çıkıyor diyerek ne yazık ki ellerindeki sermayeden olmaktadırlar.

pump ve dump
Pump ve Dump Nedir ?

Pump Nedir Nasıl Yapılır?

Kripto Para piyasasında sıkça duymuş olduğumuz “Pump” Kelimesi Türkçe de “Doldur” anlamına gelmektedir. Borsa da kullanılan bu yöntem tek bir kişi ya da birkaç kişi tarafından yapılması biraz güçtür. ( Alım gücüne bağlı olarak).
Pump yapmak için öncellikle bir Coin seçilir ve bu coin için en düşük fiyatlardan yüklü alımlar gerçekleştirilerek arz talep doğrultusunda Coin’in birim birim fiyatı olabildiğince yukarı çekilir. Bu nu gerçekleştirmeye kısaca hedef “ Coin “ i pompalamak diyebiliriz.
Grupça yapılan bu işlemi organize etmek için Gruplar genellikle , WhatsApp , Telegram ve Skype gibi anlık mesajlaşma uygulamaları üzerinden organize olmaktadır. İyi bir şekilde organize olan bu gruplar , piyasayı istedikleri gibi yönlendirebilirler.
Pump gruplarına girmeyi düşünen yatırımcıların dikkatine , “Her Yükselişin , Mutlaka Bir Düşüşü Vardır”

Dump Nedir Nasıl Yapılır?

Pump grubunda işler şu şekilde yürümektedir;
Grubu oluşturan yönetici ya da yöneticiler , haftalar ya da aylar önceden çok çok düşük rakamlara almış oldukları Bitcoin ya da diğer Kripto Para ları . Kâr etmek uğruna gruptaki üyelere alım yapmasını söylemesi ile başlar, grup işlem hacmine göre mevcut coin ‘in yükselmesini sağladığı için Yöneticilerin ellerindeki Coin lerin değeri de inanılmaz bir şekilde artar. İstenilen hedefe ulaşıldığında ise piyasada bu Coin in değeri daha fazla artmadan bende alıp paramı katlamalıyım algını oluşturmaktır ve hedefe ulaşıldığında en tepeden eldeki bütün Coin’i elden çıkartarak suni bir şekilde yükselen Coin fiyatının aynı hızda düşmesini sağlamaktadır. Ama burada dikkat edilmesi gereken bir husus bulunmaktadır. Bu tarz Dump gruplarından kârlı çıkan her zaman yöneticiler ve tecrübeli yatırımcılardır . Genellikle yeni yatırımcılar daha fazla para kazanma uğruna bu gruplara girer ve sonuç hüsranla sonuçlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir