.

Ripple (XRP) Nedir?

Ripple (XRP) nedir? Ripple, blockchain alt yapısı kullanan bir ödeme sistemi bir kripto para birimidir. İnternet aracılığı ile para transferi işlemleri gerçekleştirmek üzere geliştirilmiştir. Diğer kripto paralar aksine merkezi bir yapıya sahiptir. Ripple şirketinin dijital varlığı olan XRP, bankacılık sektörü ile olan yakınlığıyla bilinmektedir. Denizaşırı transferler XRP ile hızlı ve düşük maliyetle tamamlanabilir. Saniye başına 1500 işlem kapasitesi sayesinde, yapılan işlemler 4 saniye içerisinde gerçekleşebilir. Bu sayede Bitcoin’e göre çok daha hızlı ve düşük işlem ücretler ile hizmet verebilmektedir.

Ripple bankalar ve ödeme ağları için tasarlanmış bir ödeme hesaplama, döviz bozdurma ve havale sistemidir.

Ripple (XRP) Nasıl Çalışır?

” Ripple (XRP) nedir? ” sorusunu cevapladığımıza göre şimdi de Ripple (XRP) nasıl çalışır onu inceleyelim. Ripple(XRP), Bitcoin ve diğer kripto paraların aksine Proof of Work(İş Kanıtı) veya Proof of Stake(Hisse Kanıtı) kullanarak güvenliğini sağlamaz. İşlemler, hesap bakiyelerini ve sistemdeki işlemleri doğrulamak için bir mutabakat protokolüne dayanır. Bu iş birliği çifte harcama probleminin çözümünü sağlayarak ağın bütününde işlem güvenliğini sağlar. Bu işlem kısaca ağdaki bütün nodelara(Ağ üzerindeki kayıtları ileten noktalar) sorularak çoğunluğa göre karar verilir. İş kanıtına nazaran daha hızlı işlem süresine sahiptir. Bu nedenle XRP alternatiflerinden daha hızlı ve düşük ücretli işlem gerçekleştirebilir.

Sec Ripple’a Neden Dava Açtı?

SEC‘in, Ripple‘a karşı kayıt dışı menkul kıymet satışı yaptığı iddiasıyla açtığı davanın bir parçası olarak CEO Garlinghouse’un kripto para ticaret platformlarından “dünyanın her yerindeki” yatırımcılara 357 milyondan fazla XRP token’ı sattığını iddia ediliyor.

Davada ayrıca Ripple’ın kurucu ortağı Chris Larsen de sanık olarak gösteriliyor. SEC, şirketin ve yöneticilerinin 1,3 milyar dolarlık kayıtsız menkul kıymet sattığını iddia ederek söz konusu davayı açtı.

XRP Madenciliği Nasıl Yapılır?

Ripple madencilik esasına dayanarak çalışan bir mekanizmaya sahip değildir. Bunun yerine merkezi bir blok zincir üzerinden işlemler gerçekleştirilir. Diğer kripto paraların aksine XRP merkezidir ve madencilik işleyişine sahip değildir.

Ripple (XRP) Ne Zaman Kurulmuştur?

Ripple 2012 yılında ortaya çıkan alternatif kripto para birimidir.

Ripple (XRP) Fiyat İstatistikleri

Binance, Gate.io ve Huobi Global gibi küresel çapta hizmet veren borsalarda listelenmeyi başarmış olan XRP, yazının düzenlendiği sırada 48,174,964,196 dolarlık piyasa değeri ile 1.03 dolardan işlem görüyor ve kripto piyasasında 7. sırada yer alıyor.

7 Temmuz 2014 yılında tüm zamanların en düşük seviyesi olan 0.002802 dolara gerileyen XRP, tüm zamanların en yüksek seviyesine 3.84 dolarlık değerleme ile 4 Ocak 2018 tarihinde ulaştı.

Ripple (XRP) Nasıl Alınır?

Ripple (XRP) Token Binance üzerinden aşağıdaki birkaç adımı takip ederek kolaylıkla satın alınabilir:

  • XRP satın almak için ilk olarak borsaya TL bakiyesi atmak veya bunun yerine kullanılabilecek bir kripto para almak gerekiyor. Bunun için ilk önce Binance ana sayfasına girip, sol üstte yer alan “Kripto Al” seçeneğinden “Kredi/Banka Kartı” sekmesine tıklayın.
  • Açılan sekmede ne kadar TRY ile işlem yapmak istediğiniz seçip, Coin kısmından Tether’i yani USDT’yi işaretleyin.
  • USDT aldıktan sonra yine sol üstteki “Al-Sat” seçeneğini önizleyin “Klasik” sekmesine tıklayın.
  • Açılan kısımda sağ üstten USDT sekmesini seçerek, arama butonuna XRP yazın ve altta açılan XRP/USDT çiftini seçin.
  • Daha sonra ortadaki “XRP AL” sekmesine gelip, almak istediğiniz miktarı girin.
  • İstediğiniz miktarı girin ve işleme onay vererek XRP alma işlemini tamamlayın.

Bizleri TwitterInstagram ve Telegram‘da takip edebilirsiniz!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar