test

.

Rus Bankası Tinkoff’un Sahibi, İsviçreli Dijital Varlık Firmasını Satın Aldı

Rus bankaları, Rusya Merkez Bankası’nın kripto paralara karşı düşmanlığını bilmelerine rağmen dijital varlık piyasasına daha fazla girme kararı aldı. Büyük özel Rus bankası Tinkoff’un sahibi olan TCS Group, dijital varlıklara sürekli maruz kaldıklarını belirtti.

TCS Group, şirketin kripto ile ilgili ilk büyük kuruluşu olmaya hazırlanan İsviçre dijital varlık servis sağlayıcısı Aximetria’ ya yatırım yaptı.

Ortaya çıkan raporlara göre TCS hisse başına 100 İsviçre Frangı (108 dolar) değerinde 4449 Aximetria hissesi satın aldı. Aximetria’nın toplam sermayesinin yaklaşık 535.000 frank (578.000 dolar) olduğu biliniyor. Bu da TCS’nin hissesinin %83.2 civarına denk geliyor.

Tinkoff sözcüsü bu haberi doğrulayarak Aximetria’nın “uluslararası varlığın yargı alanlarının tüm gerekliliklerine uygun olarak Tinkoff Group’un uluslararası genişlemesinin bir parçası olacağını” belirtti.

Temsilci, Aximetria’nın “kripto para borsası” olmadığını, “dijital varlık endüstrisindeki bir finansal hizmet” olduğunu vurguladı.

Aximetria’nın resmi web sitesinin ana sayfası, TCS’nin bir parçası olan firmayla ilgili ayrıntıları içeriyor. Aximetria, kullanıcıların Euro veya ABD doları cinsinden ücretsiz para yatırma ve çekme işlemleriyle bir “İsviçre kripto hesabı” açmasını sağlayan bir platform. Platform, dünya çapındaki müşterileri hedeflediğini belirtiyor.

Kripto yatırımları için hızla artan talebin ortasında Tinkoff, Rusya Merkez Bankası’nın şirketin kendi ilgili hizmet paketini başlatmasını durdurduğunu bildirildiği için Rusya’da kripto yatırım hizmetleri sunmak için mücadele devam etmektedir. Bu, durum ise Rusya’da yerleşik kripto yatırımı sunan tek bir yasal şirketin olmamasına yol açtı.

Rusya Merkez bankasının kripto piyasasına ve Bitcoin’e (BTC) karşı düşmanlığı artık oldukça bilinen bir durum. Fakat; aynı zamanda merkez bankası insanların yabancı platformları kullanarak kripto paralara yatırım yapmasına izin vermek istediğini de yakın zamanda belirtmişti.

Yerel düzenleyicilerin sert tavrına rağmen, Rusya’nın en büyük bankası Sber, Aralık ayında büyük kripto yatırım firmalarını, (Coinbase ve Galaxy Digital gibi) borsaları takip eden kripto borsasında işlem gören bir fon başlattı . Eskiden Sberbank olarak bilinen devlet destekli şirket, daha önce 2018’de Sberbank İsviçre yan kuruluşu altında bir kripto borsası işletmesi başlatmayı planlamıştı.

Bizleri TwitterInstagram ve Telegram‘da takip edebilirsiniz!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar