.

Rusya Maliye Bakanı Yardımcısı: Kripto Paralar İçin Yasak Düşünmüyoruz

Rusya hükümeti tarafından alınan karar doğrultusunda, kripto para kullanıcılarının kripto paraları alışverişte veya ikili ödemelerde kullanması yasaklanmış durumda, fakat Rus vatandaşların Bitcoin gibi dijital varlıkları satın almasında ve ticaretini yapmasında her hangi bir yasak yok.

Rusya, Ocak ayında yürürlüğe giren bir yasanın parçası olarak kripto para birimi ödemelerini yasaklamaya devam ederken, ülkenin şu anda vatandaşlarının ticaretini tamamen yasaklama planı yok.

Yerel haber ajansı Interfax’ın 12 Ekim tarihli haberine göre, Rusya Federasyonu maliye bakan yardımcısı Alexey Moiseev, Rus vatandaşlarının ülke dışında kripto para birimleri satın almalarına ve kullanmalarına izin verilmeye devam edileceğini söyledi.

Moiseev, “Rus vatandaşlarının Rusya Federasyonu dışında açık bir cüzdanı olabilir, ancak Rusya Federasyonu içinde faaliyet gösterirlerse, mali egemenliğimiz nedeniyle gelecekte öngörülebilir tüm yasaklara tabi olacaklarını düşünüyorum.” dedi.

Maliye bakan yardımcısı, milletvekillerinin hala Rusya’nın medeni kanununda dijital para birimlerini ve blok zinciri teknolojisini düzgün bir şekilde tanımlamaları gerektiğini de sözlerine ekledi. Rus hükümeti ise, Bitcoin’i resmi bir para birimi olarak kabul etmenin ülkenin finansal ve ekonomik sistemini olumsuz etkileyebileceğini iddia etti.

Rusya’nın Fikirleri Çin İle Uyuşmuyor

Rusya’nın şuan için kripto paralar hakkındaki görüşleri, finans ve düzenleyici kurumların tekrar tekrar kripto karşıtı açıklamalar ve politikalar yayınladığı Çin’inkiyle uyuşmuyor. Son zamanlarda, Çin Merkez Bankası, ülkedeki tüm kripto işlemlerinin yasa dışı olduğunu açıklamış ve bazı şehirlerde bulunan madencilere baskı uygulayarak, faaliyetlerine son vermelerini sağlamıştı.

Bununla birlikte, bazı Rus yetkililer, ülkenin merkez bankası tarafından çıkarılacak dijital bir ruble kullanımının BTC ve diğer kripto para birimleri ile aynı finansal riskleri oluşturmayacağını iddia etti. Rusya Devlet Duma Finansal Piyasalar Komitesi başkanı Anatoly Aksakov, geçen yıl Rus Merkez Bankası dijital para biriminin 2024 yılına kadar ulusal yerleşimlerin ayrılmaz bir parçası olabileceğini söylemişti.

Bizleri TwitterInstagram ve Telegram‘da takip edebilirsiniz!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar