test

.

Rusya Merkez Bankası Bitcoin ETF Ticaretine İzin Vermeye Hazır Değil

Rusya Merkez Bankası başkanı Elvira Nabiullina, Rus medyasına yaptığı açıklamada, Rusya Merkez Bankası’nın piyasaya bir Bitcoin borsa yatırım fonunu (ETF) kabul etmeye hazır olmadığını söyledi. 

Bankanın son zamanlarda tekrar eleştirilen kripto para birimleri konusundaki katı tutumunu yeniden destekleyen açıklaması, ABD’de Bitcoin ETF’lerinin piyasaya sürülmesinden sonra geldi.

Rusya Merkez Bankası Henüz Bitcoin ETF’lerine Açık Değil

Rusya Merkez Bankası (CBR) başkanı Elvira Nabiullina, bu hafta düzenlediği basın toplantısında, iş haber portalı RBC tarafından alıntılanan , Bitcoin vadeli işlemlerine dayalı ETF ticaretine izin vermeye hazır olmadığını söyledi. Nabiullina, Rus para politikası düzenleyicisinin ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından belirlenen örneği takip edip etmeyeceği ve ülkedeki Bitcoin ETF’lerinin listelenmesine izin verip vermeyeceği sorusuna yanıt olarak bu yorumu yaptı.

Bu tür ilk yatırım fonu olan Proshares Bitcoin Strategy ETF, 19 Ekim Salı günü New York Menkul Kıymetler Borsası’nda (NYSE) piyasaya sürüldü ve ilk günde işlem kapanmadan önce toplam hacim yaklaşık 1 milyar dolara ulaştı. Kısa bir süre sonra, varlık yöneticisi Vaneck Var kendi Bitcoin vadeli ETF’sini sunmak için SEC’den izin aldı ve Cuma günü, Valkyrie Bitcoin Strateji borsa yatırım fonu Nasdaq’ta listelendi.

Nabiullina’nın açıklaması, CBR’nin merkezi olmayan dijital para birimleri ve kripto tabanlı yatırım ürünleri konusundaki uzun süredir devam eden muhafazakar tavrıyla uyuşuyor. Temmuz ayında merkez bankası, yatırımcılara Rus borsalarına kripto varlıklarına ve fiyatlarına bağlı finansal araçların ticaretinden kaçınmaları tavsiyesinde bulunmuştu. Yetkili, listelemelerinin “yeterli deneyim ve bilgiye sahip olmayan kişiler için artan kayıp risklerini beraberinde getirdiğini” söyledi.

Bu yılın başında yürürlüğe giren “Dijital Finansal Varlıklar” yasası kripto para birimlerini kısmen düzenliyor, ancak yetkililer Rus kripto piyasasının kapsamlı bir şekilde düzenlenmesini sağlamak için ek mevzuata ihtiyaç olduğunu belirtti. CBR, Bitcoin ve diğer dijital paraların dolaşımını yasallaştırmaya karşı çıktı ve kriptoları yasaklanmış para vekilleri olarak görüyor.

Bankanın bu tutumu, son zamanlarda CBR’yi büyüyen kripto para piyasasına göz yummakla suçlayan ve bir Telegram gönderisinde davranışını “çocuksu” olarak nitelendiren Rus milyarder Oleg Deripaska tarafından eleştirildi.

Bizleri TwitterInstagram ve Telegram‘da takip edebilirsiniz!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar