.

Rusya’dan Kritik Kripto Para Kararı, İşte Detaylar..

Rusya Merkez Bankası Birinci Başkan Yardımcısı Sergey Şvetsov, “duygusal kripto para alımlarının” önüne geçmek amacıyla ülkedeki bankalardan kripto borsalarına yönelik ödemelerin yavaşlatılacağını açıkladı.

Şvetsov, Soçi’de düzenlenen “Rusya’nın Bankaları-21. Yüzyıl” adlı forumda kripto para piyasalarındaki gelişmelere dair değerlendirmelerde bulundu.

Kripto piyasalar üzerine küresel çapta tartışmalar yapıldığına işaret eden Şvetsov, “Kripto para birimlerini bazı ülkeler yasal hale getirirken, bazıları yasaklıyor. Tüm bunların yüksek teknolojiye sahip finansal bir saadet zinciri gibi çökmesi de ihtimal dahilinde. Neden ve ne zaman çökecek? Bunun yüzlerce nedeni olabilir, neden olmayacağına dair de onlarca sebep, yüzlerce cevap olabilir. Bizim açımızdan bu büyük bir mayın tarlası.” diye konuştu.

Ülkedeki bankacılık sistemiyle birlikte kripto piyasalarına ilişkin çeşitli çalışmalar başlattıklarını aktaran Şvetsov, “Bankaların, kripto borsalarına ödemeleri yavaşlatması ve bu tür ürünlerin duygusal bir şekilde satın alınmasını engellemesi için bankacılık sistemi ile çalışmaya başladık.” dedi.

Şvetsov, Rusya Merkez Bankası’nın da kripto paralara yönelik yapılan yatırımların risklerini vatandaşlara anlatması gerektiğini söyledi.

Rusya’nın Bitcoin’i Para Birimi Olarak Kabul Etme Planı Yok

Rusya, ülkedeki yasal ihale olarak Bitcoin’i tanımada El Salvador’u takip etmeme niyetini açıkça ortaya koydu. Ülke, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin ekonomik istikrar için büyük bir tehdit oluşturduğuna inanıyor ve hükümet böyle bir karar almaya hazır değil.

Rus Yatırımcıların Bitcoin’e Yakınlığı Var 

Rusya’nın Forex Bayileri Birliği (AFD) tarafından yakın zamanda yürütülen bir anket sonucunda, katılımcıların %77’sinin Bitcoin, Ethereum ve Litecoin’i altın gibi geleneksel yatırımlara kıyasla ilerici bir yatırım şekli olarak gördüğünü belirtti. Ethereum, kurucusu Vitalik Buterin Rus kökenli olarak Rusya’da da güçlü bir yer ediniyor ve şuan da bir kült-kahraman statüsünde.

Ayrıca, yasaklardan kaçan birkaç Çinli madenci, madencilik operasyonlarını kuracak bir sonraki ülke olarak Rusya’yı görüyor. Nüfusun %11’inin her hangi bir kripto para birimine sahip olmasıyla Rusya, kripto para ekosisteminde önemli bir rol oynuyor.

Bizleri Twitter‘da, Instagram‘da ve Telegram‘da takip edebilirsiniz!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar