.

SEC Başkanı ‘Ethereum Güvenlikli mi?’ Sorusu Üzerine Yanıtsız Kaldı

SEC Başkanı Gary Gensler, CNBC ile gerçekleştirdiği bugün ki röportajında ​​Ethereum’un bir menkul kıymet olup olmadığı hakkında düşünceleri sorulduğunda, sorulan soruya cevap vermeyi reddetti.

Gensler, Ethereum Güvenlik Sorusundan Kaçınıyor 

SEC Başkanı Gary Gensler, dün gerçekleştirdiği CNBC röportajında Ethereum’un menkul kıymet olarak sınıflandırılıp sınıflandırılamayacağı hakkında yorum yapmayı reddetti ve Ethereum’un düzenleyici durumunu tekrar netleştirme konusundaki isteksizliğini gösterdi.

Dün CNBC’de yayılanan Squawk Box programında, SEC Başkanı Gary Gensler, Andrew Sorkin ile kripto paraları çevreleyen senedi yasaları ele alındı. Sorkin, Ethereum’un menkul kıymet olarak sınıflandırılıp sınıflandırılamayacağını sorduğunda, belirli bir kripto varlığı hakkında konuşmayacağını belirterek soruyu değiştirdi. 

Sorkin, “Ethereum’un menkul kıymet olup olmadığı konusundaki görüşünüzü açıklayabilir misiniz? Aslında öyle olmadığını öne sürdünüz, ancak o zaman Ripple’ın bir menkul kıymet olduğuna inanırken ve Ripple ile ilgili devam eden bir dava varken, Ethereum sorunu hakkında konuşabilir misiniz?” sorusunu yöneltti.

Soruların ardından Gensler ise “Hiçbir konuda konuşmayacağım” yanıtını verdi. SEC’in “herhangi bir proje hakkında konuşan halka açık forumlara katılmadığını” da sözlerine ekledi.

Gensler’in Ethereum (ETH) konusundaki kamuoyu duruşu, Ethereum’un SEC yönetimindeki görev süresi boyunca bir menkul kıymet olmadığını belirten Jay Clayton ile tam bir tezat oluşturuyor. 

Menkul kıymetler, kar beklentisi olan ortak bir işletmedeki mülkiyeti temsil eden araçlardır. Ethereum gibi kripto varlıklarının menkul kıymet olarak sınıflandırılıp sınıflandırılamayacağı konusu, alan büyüdükçe son yıllarda sıcak bir konu olmuştur. 

Kripto Paraların SEC’e Kaydolması Gerekiyor

SEC, kripto para birimleri konusundaki belirsiz rehberliği nedeniyle eleştirilirken, Gensler birkaç kez DeFi tokenlerinin menkul kıymetler olarak sınıflandırılabileceğini belirtti. SEC, firmayı 2020’nin sonlarından bu yana kayıt dışı menkul kıymetler satmakla suçladıktan sonra, Ripple ile geniş çapta kamuya açık bir yasal savaşta bulunuyor.

Kripto para birimlerini çevreleyen düzenleyici ortam hakkında daha fazla yorum yapan Gensler, birçok kripto paranın menkul kıymet olarak sınıflandırılabileceğini ve SEC’e kaydolması gerektiğini belirtti. Ve ekledi:

“Maalesef bu projelerin pek çoğu ‘biz güvenlik değiliz, biz başka bir şeyiz’ demeye çalışıyor. Bence gerçekler ve koşullar, bunların yatırım sözleşmeleri olduğunu, menkul kıymetler olduklarını ve kayıt olmaları gerektiğini gösteriyor.” 

Gensler’in diğer kripto varlıklarının nasıl sınıflandırılacağına dair düşüncelerini belirtmekten kaçınması, teknolojiye inanan insanlar için endişe yaratabilir. Ayrıca, Gensler’in geçmişte söylediği DeFi tokenleri gibi Ethereum (ETH) üzerine inşa edilen varlıkların gelecekte düzenleyici işlemlere tabi olabileceğini öne sürüyor. 

Bizleri TwitterInstagram ve Telegram‘da takip edebilirsiniz!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar