SEC ETF Hakkındaki Kararı Verdi

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu(SEC), Bitcoin Borsa Yatırım Fonu hakkında alacağı kararın ertelendiğini duyurdu. Ülkemizdeki Sermaye Piyasası Kurumu ile benzer işlevleri ile bilinen SEC’in bu kararının ardından yatırım firmalarından SolidX ve VanEck’in geçtiğimiz günlerde yaptığı vadeli işlemler başvurusu SEC tarafından ertelendi ve kararın 29 Aralık’ta verileceği tahmin edilmekte. SEC, mevzuata uygun bir biçimde karar verdiklerini belirtirken yatırım firmaları VanEck ile SolidX tarafından herhangi olumlu veya olumsuz bir tepki gelmedi. VanEck bünyesindeki stratejist Gabor Gurbacs da bu konu hakkında değerlendirmelerde bulundu. Böyle bir kararı beklediklerini belirten Gurbacs, bünyesinde çalıştığı şirketin temel hedefinin bu sektöre yeni bir soluk getirmek olduğunu belirtti. Nakite dönüştürülebilecek bir Bitcoin ETF yaratmanın öncelikli amaçlarının olduğu aktardı.

Ertelenen kararın ardından SolidX CEO’su Dan Gallancy de bu kararın sonrasında şirketin gidişatında ve alacağı kararlarda herhangi bir değişimin olmadığını, bu nedenle konu ile de ilgilenmeye ayrıca devam edeceklerini belirtti.

SEC ETF Hakkındaki Kararı Verdi

Bitcoin piyasasının sözü geçen uzmanları alınan kararın ardından net bir şey söylememe konusunda hemfikir durumda. Bloomberg Intellignce bünyesinde ETF analisti olan ve aktif görevini sürdüren Eric Balchunas SEC’in Bitcoin ETF için aldığı kararı sakinlikle cevapladı. Bu konuda SEC tarafında değişen bir fikir olmadığını ve Borsa Komisyonu’nun hala aynı noktada olduğunun önemini vurguladı. SEC’in kararından çıkarılacak en önemli sonuçlardan birinin ETF bağlamındaki şüphelerin herhangi bir azalmaya uğramadan sürdüğü konusu olduğunu belirten Balchunas, Bitcoin’in ETF’sinin kendi kafasında da herhangi bir değişim içinde olmadığını söyledi. Kabul edilme ve edilmeme oranlarının kendisinde de hala aynı oranlarda seyrettiğini aktaran Balchunas, bu kararın önce veya sonrasında da herhangi birşeyin değişmediğini vurguladı.

BitCoin konusunda birçok uzmanın ortak görüşü, içinde bulunduğumuz yıl boyunca Bitcoin ETF’sinin kabul edilmesinin imkanının olmadığı yönünde. Uzmanlar, 2019 yılından itibaren bunun daha yüksek bir olasılık olduğunu düşünüyor. Bu nedenle yıl içerisinde olumlu bir değişim beklenmemesi gerektiğini belirten bilirkişiler, SEC’in 2019’dan itibaren fikir değişimlerine uğrayarak ETF’ye daha olumlu bakacaklarını düşünüyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir