.

Sinema Salonu Zinciri AMC, Dogecoin ile Ödeme Kabul Etmeye Başladı

Dünyanın en büyük sinema salonu zinciri olan AMC, artık eHediye kartları için Dogecoin ve diğer kripto para birimleriyle ödeme kabul ettiğini duyurdu.

Dünyanın en büyük sinema salonu, biletler ve ayrıcalıklı stant alımları için kripto para ödemelerini etkinleştirmeyi hedefliyor ve çalışmaların devam ettiğini belirtiyor. Ayrıca AMC yıl sonuna kadar Bitcoin, Ethereum, Litecoin ve Bitcoin Cash için destek ekleyecek.

AMC İflasın Eşiğine Gelmişti

Tüm dünyada korku yaratan koronavirüs salgınının kontrol altına alınmasında sosyal izolasyon büyük önem taşıdığı için alınan ilk önlemlerden biri de sinema salonlarının kapatılması olmuştu. Salgın nedeniyle dünyanın dört bir yanında sinema salonları kapatılmıştı. Bu süreçte sinema salonu zinciri AMC’nin geliri %90 değerinde düştü ve 2020’de muazzam bir finansal baskıyla karşı karşıya kaldı.

Cinemark ve Cineworld gibi rakipleri ayakta kalırken AMC’nin iflasın eşiğine gelmiş olmasının başlıca sebebi şirketin son yıllarda yaptığı yatırımlar nedeniyle finansal olarak bu salgına hazırlıksız yakalanması. Son yıllarda dünyanın dört bir yanında yeni sinema salonları açan şirket, aynı zamanda var olan salonlarında da önemli geliştirmeler yapmak için yatırım yaptı.

Ayrıca AMC A-List programı ile izleyicilerin aylık abonelik ücreti karşılığında belli sayıda film izlemesini sağlayan, Sinemia benzeri bir sistem oluşturan şirket, ileride kâr edeceği öngörüsüyle bu girişiminin ilk aylarında zarar etmeyi kabul etti. Ne var ki AMC A-List’in nihayet kâra geçmeye başladığı dönemde bu salgının patlak vermesi şirketin planlarını alt üst etti.

Normalleşmeye dönülmesinin ardından ise önde gelen sinema salonu için işler normale dönüyor gibi görünüyor. En son hafta sonu, “No Time to Die” ve “Venom: Let There Be Carnage”ın sinemada ki başarısıyla ve salonların yeniden açılmasıyla dünya çapında 3,9 milyon ziyaretçiyle yeni bir katılım rekoru kırdı.   

AMC’nin Adımı İşletmeciler İçin Örnek Olabilir

1920 yılında kurulan AMC Theatres’in Amerika’da 661 lokasyonda 8200 salonu, Avrupa’da ise 244 lokasyonda 2200 salonu bulunuyor. Ayrıca AMC gerek ses sistemleri ve projeksiyon teknolojileri, gerekse oturma düzenleri olsun yenilikleri sinemaseverlerle buluşturma konusunda da öncü sinema salonu işletmecileri arasında yer alıyor. Bu yüzden AMC cephesinde gerçekleştirilen Dogecoin ve diğer kripto para birimleri ile ödeme hamlesi, belki de diğer salon işletmecileri için taklit edilebilecek bir örnek haline gelebilir.

Bizleri TwitterInstagram ve Telegram‘da takip edebilirsiniz!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar