test

.

Sitharaman: Hindistan’ın Bitcoin’i Yasal İhale Olarak Tanıma Planı Yok

Kripto yasası, Hindistan yasama gündemindeki 26 başlıktan yalnızca biri. Fakat Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman yaptığı açıklamada, Bitcoin’i yasal bir ihale olarak tanınma önerisinin bunun bir parçası olmadığını belirtti.

Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, parlamentonun alt meclisine verdiği yazılı bir yanıtta, Bitcoin’i ülkede yasal bir ihale olarak tanımaya yönelik bir teklif olmadığını açıkladı. 

Bununla birlikte, bazı raporlar Hindistan hükümetinin Bitcoin’i bir varlık olarak ele almak için bir yasa tasarısı önerebileceğini ve aynı zamanda onu yasal bir ihale olarak yasaklayabileceğini iddia ediyor. Bakan ayrıca Hindistan Hükümeti’nin “Bitcoin işlemleri hakkında veri toplamadığını” da bildirdi.

Buna rağmen, tasarı, kripto para birimlerinin altında yatan teknolojiyi teşvik etmek için belirli kripto para birimlerini muaf tutmayı amaçlıyor. Raporda kısmen “Hindistan Rezerv Bankası tarafından çıkarılacak resmi dijital para biriminin oluşturulması için kolaylaştırıcı bir çerçeve oluşturmak” amaçlanıyor.

Hindistan’da Kripto Belirsizliği Devam Ediyor

Hindistan şimdiye kadar kripto para birimleri ile çalkantılı bir ilişkisi var. 2018’de Hindistan Merkez Bankası (RBI), bankaların kripto ile ilgili işlemleri kolaylaştırmasını yasaklamıştı. Ancak 2020’de Yüksek Mahkeme, RBI’nin kripto işlemlerini yasaklama kararını bozdu.

Dijital Para Birimi Önergesi 2021, Hindistan Merkez Bankası tarafından çıkarılacak ve düzenlenecek resmi bir dijital para birimi başlatmayı teklif ediyor.

Son zamanlarda muhalefet, Narendra Modi yönetimini “Bitcoin Dolandırıcılığı” örtbası ile suçladı. Hükümet, kendisine yöneltilen iddialara şu şekilde yanıt verdi:

“Kamuya açık bilgiler, Bitcoin’i içeren bir siber suç vakasının Karnataka polisi tarafından incelenmekte olduğunu gösteriyor.”

Hükümet, suçlular hakkında yasal işlem başlattığını da sözlerine ekledi.

Merkez Bankası Dijital Para Birimi ile ilgili olarak, RBI teklifini milletvekillerine yayınladı. Maliye Bakanı’na göre, RBI’nin önerisi CBDC’yi tanıtmayı amaçlıyor. 

CBDC Nedir?

CBDC yani tam açılımı ile Central Bank Digital Currency ( Merkez Bankası Dijital Para Birimi ) ifadesi, merkez bankası tarafından üretilip dağıtılan dijital para birimini ve bununla ilgili çeşitli durumları tanımlar.

Bizleri TwitterInstagram ve Telegram‘da takip edebilirsiniz!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar