.

Solana Blok Zinciri Üzerinde İlk Milyon Dolarlık NFT Satışı Gerçekleşti

Solana blok zinciri ilk milyon dolarlık NFT satışını gerçekleştirdi. Blockchain danışmanlık firması Moonrock Capital , Cumartesi günü  5,980 SOL (1,1 milyon dolar değerinde) karşılığında Degenerate Ape Academy NFT’lerinden birini satın aldı.

Firma , ağzında, altın dişi ve beyni olan bir maymunun yaralı zombi versiyonu olan Degen Ape #7225’i satın aldı. HowRare.is’e göre maymun, koleksiyondaki en nadir bulunan 13. tür.

Daha önce Solana’da, 7.000 SOL’ye satılan Degen Ape #1674 olmuştu, şuan ki SOL fiyatı düşünüldüğünde değeri ne kadar bir milyon dolardan fazla da olsa, o zaman ki satış fiyatına bakıldığında, bu satın alma bir milyon doları aşan ilk satış oldu.

Bu, Solana blok zinciri ekosisteminde NFT’lerin gelişiminde bir değişime işaret ediyor. NFT’ler başlangıçlarından bu yana, genellikle değerin ve ilginin çoğunluğunun olduğu Ethereum blok zincirinde yaratıldı ve satıldı. Ancak yüksek işlem ücretlerinin büyüyen bir sorun haline gelmesiyle birlikte bazı yatırımcılar, daha düşük maliyetlerle deneme yapmak için Solana, Cardano ve Tezos gibi diğer platformlara yöneldi.

Diğer ünlüler de Solana NFT’lerini aldı. TV sunucusu Steve Harvey, geçen Perşembe günü Twitter profil fotoğrafını Solana Monkey Business NFT olarak değiştirdi.

NFT Ekosistemi Büyüyor

Solana ekosistemi de dahil, NFT’lerin yapı taşları son birkaç hafta içinde sayıca artıyor.

Hızla artan NFT basımına ayak uydurmaya çalışan Solanart ve Digital Eyes gibi çeşitli pazar yerlerinin lansmanları yapıldı. Ayrıca, Aurory’nin piyasaya sürülmesinden bu yana, daha yumuşak bir sürüş sağlayan para basma sürecini yönetmek için projeler Metaplex’in Şeker Makinesi’ni kullanmaya başladı.

Degenerate Apes’te de olduğu gibi daha önceki projelere olan yüksek talebe rağmen, Solana’daki NFT projelerinin sayısının artması, koleksiyonlar arasındaki değeri düşürmeye başladı. Bazı basılan NFT’lerin satılmaması ve bazı projelerin basım maliyetinin altında satılmasıyla birlikte, birçok proje son günlerde taban fiyatlarının düştüğünü gördü.

Aynı zamanda, Solana (SOL)’nın fiyatı hızla yükseliyor, bir haftadan kısa bir süre içerisinde fiyatı 100 dolardan 200 dolara ulaşarak, piyasa değerine göre ilk 10 kripto para arasına girdi. Bu yükselişin ardından NFT sahipleri uygun olması için fiyatları düşürmeye başladı.

Bizleri Twitter‘da, Instagram‘da ve Telegram‘da takip edebilirsiniz!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar