.

Solana(SOL) Nedir?

Solana Nedir? Solana Coin, merkezi olmayan finans ( DeFi ) çözümleri sağlamak için blockchain teknolojisinin izinsiz doğasını kullanan bankaların son derece işlevsel bir açık kaynak projesidir.

Proje üzerindeki fikir ve ilk çalışma 2017’de başlarken, Solana resmi olarak Mart 2020’de Solana Vakfı tarafından merkezi İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan Solana Vakfı tarafından başlatıldı.

Solana protokolü, merkezi olmayan uygulama ( DApp ) oluşturmayı kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. Blockchain‘in temelde yatan Proof of Stake ( PoS ) konsensüsü ile birleştirilmiş bir tarih kanıtı (PoH) konsensüsü sunarak ölçeklenebilirliği iyileştirmeyi amaçlamaktadır.

Yenilikçi hibrit fikir birliği modeli nedeniyle Solana, hem küçük ölçekli yatırımcılar hem de kurumsal yatırımcıların ilgisini çekiyor. Solana Vakfı için önemli bir odak noktası, merkezi olmayan finansmanı daha büyük ölçekte erişilebilir kılmaktır.

Neden Solana?

“Solana nedir?” sorusunun ardından asıl önemli sorunun “Neden Solana?” olduğudur. Solana’nın masaya getirdiği temel yeniliklerden biri, Anatoly Yakovenko tarafından geliştirilen tarih kanıtı (PoH) fikir birliğidir. Bu konsept, protokolün daha fazla ölçeklenebilirliğine izin verir ve bu da kullanılabilirliği artırır.

Solana, blok zincirinin sunduğu inanılmaz derecede kısa işlem süreleri nedeniyle kripto para birimi alanında bilinir. Solana’nın hibrit protokolü, hem işlem hem de akıllı sözleşme yürütme için önemli ölçüde azaltılmış doğrulama süreleri sağlar. Işık hızında işlem süreleriyle Solana, kurumsal olarak da büyük ilgi gördü.

Solana protokolünün hem küçük ölçekli kullanıcılara hem de kurumsal müşterilere aynı şekilde hizmet vermesi amaçlanmıştır. Solana’nın müşterilerine verdiği ana vaatlerden biri, artan ücretler ve vergiler karşısında şaşırmayacaklarıdır. Protokol, ölçeklenebilirlik ve hızlı işlemeyi garanti ederken, düşük işlem maliyetlerine sahip olacak şekilde tasarlanmıştır.

Solana Ekosistemi

Solana, yüksek düzeyde ölçeklenebilir merkezi olmayan uygulamalar ( dapps ) için tasarlanmış bir blok zinciridir. Geliştiricilerine göre, blok zinciri saniyede 50.000’den fazla işlemden oluşan maksimum verime ulaşabilir ve keşif sürelerini 400 ms’ye kadar düşürebilir.

solana-ekosistemi

Serum (SRM)

Serum nedir? Merkezi Olmayan Finans (DeFi) için artan taleple birlikte, bu merkezi olmayan borsa (DEX), rekabet etmek için Solana blok zincirinin yüksek işlem hızından ve düşük komisyon ücretlerinden yararlanır.

Sam Bankman-Fried (SBF), Serum’un kurucularından biridir. Sam Bankman- Fried, ünlü bir Wall Street ticaret firması olan Jane Street’in eski bir çalışanıydı.

SRM’nin borsalarda listelenen güncel fiyatı 8,56 dolar olup, Coinmarketcap listesinde 88. Sırada yer almaktadır. SRM, Binance, OKEx, HBTC, BitZ ve Xtheta Global borsalardan satın alınabilir.

Raydium (RAY)

Raydium nedir? Raydium platformu merkezi bir emir defteri ve zincir üzerinde likidite ile çalışan, Solana Blockchain’i ile kurulan, Serum DEX’in hızlı alım-satımlarını, paylaşımlı likiditesini ve diğer özelliklerinden yararlanan bir platformdur.

İlk hamle avantajıyla tercih edilen Raydium ticaret arayüzü, yatırımcıların TradingView çizelgelerini görüntülemelerine ve limit emirleri belirlemelerine olanak tanır. Şu anda, RAY tokenlarını kazanmanın yalnızca iki yolu var:

  • Likidite havuzları oluşturmak
  • Stake yapmak

Proje geliştiricileri tokenı kazanmanın gelecekte daha fazla yolu olacağını ifade ediyor.

RAY, Gate.io, FTX, BlueHelixExchange, Uniswap (V2) ve MXC.COM borsalarında alınıp satılabilir.

Şu anda güncel fiyatı 11.12 dolar olan RAY, Coinmarketcap listesinde 109. sırada yer almaktadır.

Chainlink (LINK)

Chainlink nedir? Chainlink (LINK), gerekli ve karmaşık verileri gerçek dünyadan sağlayan bir blok zinciri teknolojisidir. Bu veriler Oracle ağı aracılığıyla, karmaşık akıllı sözleşmeleri işlemek için kullanılır. Veri beslemeleri, API’ler ve diğer kaynaklar, kullanıcılara uygun hizmetler sağlamada önemlidir.

LINK tokenlerini Binance, Kraken, Coinbase, Huobi Global ve Gate.io üzerinden satın alabilirsiniz.

Şu anda güncel fiyatı 26.33 dolar olan LINK, Coinmarketcap listesinde 16. sırada yer almaktadır.

Oxygen (OXY)

Oxygen nedir? Oxygen (OXY), Solana blok zinciri üzerine kurulmuş ve Serum tarafından desteklenen merkeziyetsiz bir ana protokoldür. Borç verme, ödünç alma ve takas gibi DeFi hizmetleri sunar. Kullanıcılar varlıkları yatırmak için bir havuz oluşturur. Varlıklar daha sonra ödünç verilip verilmeyeceğine ve şartlarına göre belirlenir.

Bir varlık ödünç verilebilir olduğunda, ödünç almak isteyen başka bir kullanıcı ile otomatik olarak eşleştirilir. OXY’den yararlanan Serum akıllı sözleşme yeniliği, borçlunun işlemi onaylamadan önce gerekli tüm şartları yerine getirip getirmediğini doğrulayacaktır.

Maksimum arz 10 milyarda sabitlenirken dolaşımdaki arz 57 milyondur (maksimum arzın %1’inden az).

OXY ticaretine izin veren borsalar arasında FTX, Sushiwap, Uniswap (V2) ve Gate.io bulunur.

Şu anda güncel fiyatı 2.34 dolar olan OXY, coinmarketcap listelerinde 321. Sırada yer almaktadır.

Bunun yanısıra, Ren (REN), Waves(Waves), Civic (CVC), The Graph (GRT), Aleph.im (ALEPH) gibi kripto paralar, Solana ekosisteminde bulunan diğer varlıklardır.

Solana (SOL) Toplam Arzı ve Dolaşan Arzı Nedir?

Yazının yazıldığı tarih itibari ile 297.839.883 adet dolaşan arzı bulunan Solana’nın toplam arzı 505.530.464 adet olmaktadır.

Solana Fiyat İstatistikleri

Binance, Coinbase, Gate.io ve Huobi Global gibi küresel çapta hizmet veren borsalarda listelenmeyi başarmış olan SOL, yazının düzenlendiği sırada 49,646,991,236 dolarlık piyasa değeri ile 170 dolardan işlem görüyor ve kripto piyasasında 6. sırada yer alıyor.

11 Mayıs 2020 yılında tüm zamanların en düşük seviyesi olan 0.5052 dolara gerileyen SOL , tüm zamanların en yüksek seviyesine 214.96 dolarlık değerleme ile 9 Eylül 2021 tarihinde ulaştı.

Solana (SOL) Nasıl Alınır?

Solana(SOL) Token Binance üzerinden aşağıdaki birkaç adımı takip ederek kolaylıkla satın alınabilir:

  • SOL satın almak için ilk olarak borsaya TL bakiyesi atmak veya bunun yerine kullanılabilecek bir kripto para almak gerekiyor. Bunun için ilk önce Binance ana sayfasına girip, sol üstte yer alan “Kripto Al” seçeneğinden “Kredi/Banka Kartı” sekmesine tıklayın.
  • Açılan sekmede ne kadar TRY ile işlem yapmak istediğiniz seçip, Coin kısmından Tether’i yani USDT’yi işaretleyin.
  • USDT aldıktan sonra yine sol üstteki “Al-Sat” seçeneğini önizleyin “Klasik” sekmesine tıklayın.
  • Açılan kısımda sağ üstten USDT sekmesini seçerek, arama butonuna SOL yazın ve altta açılan SOL/USDT çiftini seçin.
  • Daha sonra ortadaki “SOL AL” sekmesine gelip, almak istediğiniz miktarı girin.
  • İstediğiniz miktarı girin ve işleme onay vererek SOL alma işlemini tamamlayın.

Bizleri TwitterInstagram ve Telegram‘da takip edebilirsiniz!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar