.

Solana Rallisi ATH İle Devam Ediyor, Fiyatı Neden Bir Haftada %70 Arttı?

Solana (SOL) fiyat rallisi, Solana blok zincirinde yeni platformlar oluşturmak için küresel bir hackathon olan “Ignition”ın ardından ortaya çıktı.

Hackathon Nedir?

Hackathon bilgisayar programcıları, grafik tasarımcıları, arayüz tasarımcıları ve proje yöneticileri de dahil olmak üzere katılanların yoğun bir şekilde yazılım projelerinin geliştirilmesi amacıyla diğer takımlar ile rekabet içerisinde bulunduğu bir olaydır. Bu olay bir donanımın geliştirilmesi için de yapılabilir.

Solana’dan Yeni ATH

Solana (SOL) yatırımcıların, merkezi olmayan finans (DeFi) ve karşılıksız tokenler (NFT) sektöründeki başarısına pozitif yatırım yapmaya devam etmesiyle cuma gününe yeni bir rekor seviyede başladı.

SOL/USD döviz kuru, aylık %35’lik bir rallinin ardından tarihte ilk kez 146.28 dolara ulaştı. Devasa yukarı yönlü hareket, paritenin yıl için getirilerini %7,500’ün üzerine çıkardı ve Solana’nın piyasa değerini 41 milyar doların üzerine çıkararak onu kripto para birimi alanındaki en değerli yedinci proje haline getirdi.

Solana’nın rekor seviyelere yükselmesi, klasik bir momentum göstergesi olan göreceli güç endeksi (RSI) ile aşırı değerleme risklerini odak noktası haline getirdi ve kripto para birimi için aşırı alım talebi getirdi. 70’in üzerinde, RSI, SOL/USD’nin önümüzdeki seanslarda satış yapabileceğini ve paritede uzun bir pozisyon açmanın riskli olabileceğini gösteriyor.

SOL/USD RSI içeren günlük grafik. 
Kaynak: TradingView

Ancak analistler, henüz Solana zirvesini aramanın zor olduğunu belirtti. The Crypto Dog takma adıyla bilinen bağımsız bir piyasa analisti,  spekülatörlere Solana’nın yükselişine izin vermelerini ve mevcut gücüyle nereye gittiğini görmelerini belirtti.

Kripto para borsası CEX.IO’nun veri analitiği başkanı Yuriy Mazur, önümüzdeki oturumlarda SOL/USD paritesinin150 doların üzerine çıkacağını tahmin ediyor. Ancak o da paritenin bir “fiyat keşfi” aşamasına girdiğini ve yaklaşmakta olan önyargısının Solana’nın DeFi ve NFT alanında ne kadar iyi iş ortaya çıkaracağına bağlı olduğunu belirtti ve ekledi;

“Blockchain şu anda her şey için uygun bir alternatif merkez olarak hizmet etme potansiyelini sergilediği için Solana’nın (SOL) fiyatı yükseliş trendinde”

“Solana’nın 146.28 dolara ilerlemesi, Solana blok zincirinde başlatılan binlerce NFT’nin basılmasında kullanılmak üzere tokenlere yönelik artan talep tarafından olumlu şekilde yönlendiriliyor.” dedi.

Solana Ağı İşlem Maliyeti Düşük

Çoğu NFT ve DeFi platformunda, kullanıcılar blok zincirindeki işlemleri işlemek ve doğrulamak için gereken işlem maliyetlerini öderler. Sözde gaz ücretleri ağa göre değişir. Ethereum, yerel belirteci Ether’i ( ETH ) destekleyen akıllı sözleşmeler aracılığıyla çoğu NFT ve DeFi projesine ev sahipliği yapar, ancak bu aynı zamanda ağın aşırı ücret sorunlarından muzdarip olmasının nedenidir.

Mazur, yatırımcıların artık Solana’yı, özellikle daha düşük gas ücretleri ve daha yüksek ölçeklenebilirlik sağladığında, Ethereum’a uzun vadeli potansiyel bir rakip olarak gördüğünü söyledi. 

Gizemli Artışın Sebebi Hackathon Olarak Ortaya Çıktı

8 Ekim’e kadar sürecek olan Ignition adlı küresel hackathon lansmanının ardından Solana için daha fazla yükseliş eğilimi ortaya çıktı. Yarışma, büyümeyi ve yeniliği teşvik etmek için Solana kamu blok zincirine yetenek ve fikirler çekmeye çalışıyor.

Ignition, Microsoft, Jump Capital ve Standard Chartered gibi etkinlik sponsorlarının ödülleri de dahil olmak üzere 5 milyon doların üzerinde ödül ve başlangıç ​​fonu dağıtacak. Solana merkezli önde gelen merkezi olmayan borsa ve son hackathonlardan birinin galibi Mango Markets de ödül rezervlerine 30.000 $ ekleyecek.

Spekülatörler daha önce Ignition’ı bir SOL yakma olayı olarak tanımladılar ve bu da Pazartesi günü tarihte ilk kez SOL fiyatlarının 100 doların üzerine çıkmasına yardımcı oldu.

Kripto haberlerinden anında haberdar olmak için bizleri Twitter‘da, Instagram‘da ve Telegram‘da takip edin!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar