.

Tayland’da Kripto Yatırımcılarının Kazançlarından %15 Vergi Alınacak

Tayland Cumhuriyeti, ülkedeki kripto yatırımcılarının artık tüm kripto alım satımlarında %15’lik bir sermaye kazancı vergisi ödemek zorunda kalacağı haberini duyurdu.

Tayland Yeni Kripto Vergi Kanunu Çıkarıyor

6 Ocak günü, Bangkok Tayland Maliye Bakanlığı bu tür yatırımcılar ve madencilik faaliyetleri olarak kripto sektöründe oyuncuların yeni vergi yasasına tabi olacağını bildirdi.

Ülkenin Gelir Departmanı sektörü yakından izliyor ve 2021’de etkileyici bir ticaret hacmi kaydeden kripto sektöründen daha fazla gelir elde etmeyi amaçlamış durumda.

Şaşırtıcı bir şekilde, yeni vergi yasası kripto varlık borsalarını affetti. Bu, kripto borsalarının %15 kripto vergi kazancını ödemeyeceği anlamına geliyor. Özellikle, bu borsaların birçoğunun Tayland’daki büyük bankalar ve varlıklı iş adamları ile bağlantıları var.

Örneğin, Tayland’ın önde gelen bankası geçtiğimiz Kasım ayında borsadaki %51 hisseyi satın alarak ülkenin en büyük borsası olan Bitkub’u satın aldı. Aynı şekilde, ülkenin en büyük gıda tekeli CP Group, ülkenin önemli borsalarından biri olan Upbit Tayland’ın sahibi.

Bir başka güzel örnek de Zipmex Tayland. Ayudhya Bankası ile bağlantısı bulunuyor. Borsanın geçen yıl Ağustos ayında en büyük beşinci bankadan 40 milyon doların üzerinde para topladığı biliniyor.

Yeni Kripto Yasası, Meslekten Olmayanlar İçin Karmaşık Olabilir

Zipmex’in kurucu ortağı ve CEO’su Akalarp Yimwilai, yeni kripto vergi yasası hakkında konuşurken, yatırımcıların kripto vergisi ödemekle ilgilendiğini ancak vergi yöntemlerinin ve hesaplamalarının sıradan insanların anlayamayacağı kadar karmaşık olduğunu belirtti.

“Vergi yöntemleri ve hesaplamaları daha kısa, net ve anlaşılması kolay olmalıdır. Tanıdığım birçok insan vergi ödemek istiyor ama nasıl hesaplayacağını bilmiyor.”

Hükümetin vergiyi kaldırma fikri net olmasa da şimdiden farklı sinyaller veriyor. Tayland, her yıl dünya çapında milyonlarca turisti çeken bir dünya turizm merkezi olarak bilinmektedir.

Turizm bakanlığı, turizm endüstrisini canlandırmak amacıyla, kripto endüstrisini yeni girişimlerle ikna etmek için çalışıyor. Fakat bu karşın ülkenin apeks bankası dijital varlıkları çökertmeye çalışıyor.

Geçen Aralık ayında Tayland Bankası, bireyler ve işletmeler için kripto ile ilgili faaliyetleri düzenlemek için yeni önlemler alma planını duyurdu .Yakında bu ayın sonunda finansal manzara hakkında bir danışma belgesi yayınlayacağını bildirdi.

Bizleri TwitterInstagram ve Telegram‘da takip edebilirsiniz!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar