Tezos Foundation En Çok Beklenilen Ana Ağını Duyurdu!

Tezos Foundation projesi, İsviçre merkezine bağlı olan para birimi projelerinden biridir. Kendilerine ait olan Twitter hesaplarından yaptıkları duyuru da uzun süredir beklenen ana ağının Pazartesi günü piyasaya sürüleceğini duyurdu. Pazartesi günü itibari ile ağın beta versiyonu kullanım süresiyle resmi olarak sona erip, protokol tamamen ana ağının haline getirilecektir. Tezos kendi beta ağ sürümünü geçmiş olduğumuz Haziran ayında duyurdu ve proje içinde bir dönüm noktası olduğunu vurgulamıştır. Pazartesi gününden sonra kullanıcılar bloklarıyla doğrulama yapabilecekler. Tezos ağı kurmak ve kendilerine ait olan kripto para birimini üretebilmek için 2017 senesinin Temmuz ayında ICO projesi başlatılmış ve yaklaşık olarak da 66.000 Bitcoin ile 361,00 Ethereum elde edilmişti.

Tezos Foundation En Çok Beklenilen Ana Ağını Duyurdu!

O zamanki birim fiyata göre kripto para birimleri de yaklaşık olarak 232 milyon dolar ediyordu. Daha sonrasında Tezos söz konusu olan fonların ‘’iade edilebilir olmadıklarını’’ ve ‘’spekülatif bir yatırım olmadığını’’ vurguladı. Tokenin hiçbir zaman piyasaya çıkarılamayacağını duyurup, kullanıcılardaysa kısa da olsa kalp krizi riskine neden olmuşlardır. ICO projesinden sonrasında Tezos’un telif haklarına sahip olan iki ortak Kathleen ve Arthur Breaitman arasında tartışma çok daha büyümüş. Sonuç olarak firma içinde açılan birden fazla davayla ana ağ süreci ciddi bir anlamda gecikmeye uğramıştır. Fakat özellikle de Tezos projesine yatırım yapanları rahatlatan büyük haber geldi ve bundan sonrasında tek beklenecek tarih 17 Eylül pazartesi günü olacaktır.

Vakfın son başkanı Johann Gevers şubat ayından görevden ayrıldığı zamandan bu yana Jesperson koltuk da yerini almıştır. Yeni bir takım kuran Jesperson’ın önderliğinde Tezos daha önemli olan denetleme şirketi PricewaterhouseCoopers ile partnerlik anlaşmasını yapmıştır. Bunun dışında ekosistemine de katkıda bulunmak isteyen topluluk üyelerini, akademisyenleri ve girişimcilerini de fonlamıştır. Ardından ise ilk onayında Node’u grubunu kurup faaliyete geçirmiştir. Tezos son olarak da TezTech’i fonlayıp, birden fazla alanda projeler geliştirmektedir. Diğer yandan zamanın ICO yatırım rekorunu kırmış olan Tezos 1 milyar dolara yaklaşık olan piyasa değeri ile kripto paralarında listede 17. Sırada yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir