.

Twitter’da Bitcoin Bahşiş Sistemi: Vaatler ve Sorunlar

Twitter, geçtiğimiz günlerde dünyayı değiştirebilecek bir Bitcoin bahşiş sistemi özelliği başlattı. Tabi şirket bu özelliğin insanlar tarafından gerçekten kullanılmasını sağlayabilirse.

Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey, bu hafta 300 milyon aktif kullanıcısına, herkesin bir cüzdan adresini paylaşarak veya Strike adlı bir uygulamayı kullanarak Bitcoin gönderip almasına izin verecek bir hizmet olan ” Bitcoin bahşişi” özelliğimi kullanıma sundu. Üstelik Twitter, kullanıcıların Bitcoin cüzdanlarını kimliklerine bağlı NFT’lere bağlamalarına izin veren bir plan da duyurdu.

Nereden başlamalı bilinmez ama? Yeni başlayanlar için bu, Bitcoin tarihinin en önemli anlarından biri olabilir. Bunun nedeni, Twitter’ın sadece siyasi ve spor figürleri tarafından kullanılan bir mega sosyal medya platformu olması değil, aynı zamanda medyada günün haberlerini yönlendirmeye yardımcı olan önemli bir güç kaynağı olmasıdır. Tüm bunlara kripto ödemelerini bağlamak, on milyonlarca insanı Bitcoin’i ilk kez kullanmaya teşvik edebilir.

Bitcoin entegrasyonu, Twitter’ın diğer teknoloji devlerinin yapamayacağı bir şeyi zaten yaptığı anlamına geliyor. Facebook’un bunu üç yıl önce Libra adlı yeni bir stabilcoin türü ile yapmaya çalıştığını hatırlayabilirsiniz, ancak düzenleyiciler bu planı neredeyse tamamen öldürmüştü.Twitter, Facebook’un tekel gücünü kullanmadığı ve kendi parasını basmaya çalışmak yerine mevcut bir küresel para birimi olan Bitcoin’e güvendiği için bu kaderden kaçınma olasılığı şuan da daha yüksek.

Bitcoin bahşiş sistemi, sanatçıların ve içerik oluşturucuların doğrudan izleyicileriyle bağlantı kurmasını sağlamak için tasarlanmış haber bültenleri ve Spaces adlı canlı bir forum da dahil olmak üzere bir dizi yeni (kripto olmayan) Twitter ürününün piyasaya sürülmesiyle aynı zamana denk geldi. Pratikte bu, Meksika’daki bir komedyenin Twitter’da performans sergileyebileceği ve Madrid, Buenos Aires ve New York’taki insanlardan anında ipuçları alabileceği anlamına geliyor. Şirket bir faturalandırma sistemi bile kurdu.

Dünya böyle bir şeyi bekliyordu. Onlarca yıldır medya ve kültür sınırsızdı, ancak ödemeler olmadı. Elbette, kredi kartlarını (ve kriptoyu) uluslararası olarak kullanabildik, ancak hala her gün kullandığımız uygulamalara doğrudan, tek tıklamalı kolay bir araç yok. Twitter’ın Bitcoin bahşiş özelliği bunu değiştirebilir ve aynı zamanda YouTube, TikTok ve diğerlerinin beğenisini kazanarak, aynı şeyi yapmaya teşvik edebilir. Bu arada, Twitter’ın taahhüt ettiği gibi, NFT’leri bir kimlik biçimi olarak eklemek, kripto topluluklarını daha da yaygın hale getirmeye yardımcı olabilir.

İlk olarak, Dorsey bunu başarabileceğini göstermeli. Ve bu açık bir soru. Twitter’ın Bitcoin bahşiş sistemi çoğu kişiyi sevindirdi ancak bu durum, özelliğin planlandığı gibi çalışacağı anlamına gelmez.

Bahşiş Özelliği Sorunları da Peşinde Getiriyor

Birincisi, uygulama küresel bir ödeme ağının başlatılmasıyla birlikte gelen düzenleyici sorunlarıyla başa çıkmaya hazır olmadığından, Strike’a güvenmesi sorun anlamına gelebilir. Strike aynı zamanda El Salvador hükümetinin inişli çıkışlı Bitcoin sunumunun da ortağıydı.. Ve hükümetlerden bahsetmişken, Bitcoin’i çevreleyen vergi kuralları, özellikle ABD’de bir karmaşa haline gelmeye devam ediyor ve Twitter bahşişlerini kullananların, vergi ödeme zamanı geldiğinde kendilerini tatsız bir sürprizle bulmaları olası olabilir. Bu durum kesinlikle benimsemeyi caydıracak bir sonuç doğurur.

Ardından, özellikle NFT’ler söz konusu olduğunda, Twitter’ın planıyla ilgili pratik sorunlar var. Şirket, kullanıcıların cüzdanlarına bağlı NFT tabanlı rozetleri görüntülemesine izin vereceğini söylüyor, ancak Bitcoin blok zinciri bu göreve hazır görünmüyor ve Twitter bunun tam olarak nasıl çalışacağını açıklamayı reddediyor. Açıklık getirememe durumu ise güven açısından asla iyiye işaret değil.

Sonuç olarak, Twitter’ın Bitcoin girişimi vaatlerle dolu, ancak tehlikelerle ve sorunlarla da dolu. Şuan proje çok taze olduğundan, henüz yargılamak için çok erken. Şuan da şirket, dünyanın daha önce hiç görmediği bir Bitcoin başarısı ile ilerlemeye başladı ve bunun için övgüyü hak ediyor.

Bizleri TwitterInstagram ve Telegram‘da takip edebilirsiniz!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar