.

Ukrayna Dijital Para Birimini Resmen Çıkarıyor, Cumhurbaşkanı İmzayı Attı

Ukrayna Ulusal Bankası’nın (NBU) artık resmi olarak dijital para birimi çıkarma yetkisi var, Ukrayna hükümeti, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) planında sona geldi.

CBDC Nedir?

CBDC’ler, en basit tabiriyle bir ülkenin kendi para birimini temsilen bastığı dijital paralardır. Fakat Çoğu CBDC projesi tıpkı Bitcoin gibi blockchain teknolojisine dayalı olsa da, bu blockchain ağları “izne dayalı”, yani yalnızca seçili kişi ve oluşumların erişim sağlayabileceği veya değişiklik yapabileceği ağlar olmaktadır. 

Cumhurbaşkanı Ödeme Hizmetlerine İlişkin Kanunu İmzaladı

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskyy, 30 Haziran 2021’de Parlamento tarafından kabul edilen 1591-9 sayılı “Ödeme Hizmetlerine İlişkin Kanun”u imzaladı. Bu imza ile birlikte ülkenin “dijital Grivna” çıkarmasına resmi olarak izin verdi.

Yasa, ödeme hizmetleri pazarını modernleştirmeyi ve daha da geliştirmeyi amaçlıyor. Ayrıca Ukrayna’nın finans sektöründeki yeniliklerin tanıtılmasına da katkıda bulunacak.

Belge, Ukrayna mevzuatını Avrupa Birliği’nin yasal çerçevesine uyarlayarak, Ukrayna’nın ödeme sisteminin AB sistemiyle entegrasyonunu sağlayacak. Yeni yasa, modern gereksinimlere dayanmaktadır ve özellikle İkinci Ödeme Yönergesi (PSD2) ve Elektronik Para Yönergesi (EMD) olmak üzere Avrupa düzenleyici eylemlerinin normlarını dikkate almaktadır.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskyy
Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskyy

Yasaya göre, Ukrayna’da dokuz ödeme hizmeti sağlayıcı kategorisi tanımlanacak. Elektronik para kuruluşları, yabancı ödeme kuruluşlarının şubeleri, hesaplar hakkında bilgi sağlayan hizmet sağlayıcılar, ödeme kuruluşları.

Banka dışı ödeme hizmeti sağlayıcıları (ödeme kuruluşları, e-para kuruluşları ve diğer bazı ödeme hizmeti sağlayıcıları) ödeme hesapları açabilecek, ödeme kartları ve elektronik para çıkarabilecekler. Banka dışı finans kuruluşlarının transfer yapmak için ödeme sistemlerine katılması gerekmeyecek.

Güvenliğe Önemli Seviyede Dikkat Edilecek

Ayrıca, siber dolandırıcılığı en aza indirmek için, ödeme araçları, banka ve ödeme hesaplarına ait (mobil uygulamalar vb.) tüm erişim araçlarının işlem güvenliği arttırılacak. Ödeme hizmeti sağlayıcılarının belirli durumlarda gelişmiş kullanıcı kimlik doğrulaması kullanması gerekecek.

Bu kanun yayım tarihinden(29.07.2021) sonraki gün yürürlüğe girer ve bazı maddeler hariç 12 ay sonra tamamıyla yürürlüğe girer.

Türkiye de 2019 yılında dijital merkez bankası parası (CBDC) için çalışmalar gerçekleştirmişti.

Kripto haberlerinden anında haberdar olmak için bizleri Twitter‘da, Instagram‘da ve Telegram‘da takip edin!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar