.

Ukrayna Parlamentosu Bitcoin ve Kriptoyu Resmi Olarak Yasallaştırıyor

8 Eylül Çarşamba günü, Ukrayna parlamentosu Verkhovna Rada, Bitcoin (BTC) ve diğer kripto para birimlerinin kullanımını yasallaştıran bir yasa çıkardı. Resmi belgelere göre , toplam 276 Ukraynalı milletvekili tasarının lehinde oy kullandı.

Ukrayna’da Bitcoin ve kripto para birimlerinin kullanımı son birkaç ayda bir artış gördü. Yasa Başkan Volodymyr Zelensky tarafından imzalanırsa, dijital varlık sahiplerini kripto borsalarıyla birlikte yasa dışı faaliyetlerden ve dolandırıcılıktan koruyacak. Ayrıca ülkede faaliyet gösteren diğer kripto firmalarına da net bir yön verecek.

Yerel haber yayını Kiev Post’un haberine göre, hükümet ayrıca 2022 yılında işletmeler ve yatırımcılar için kripto pazarın açılması yönünde planları olduğunu doğruladı.

Ancak, parlamentonun önce Vergi Kanunu ve Medeni Kanun’da değişiklik yapan kanunu çıkarması gerekecek. Yakın zamanda kabul edilen yasa, kripto para birimlerini elektronik veri biçiminde ifade edilen maddi olmayan varlıklar olarak ele alıyor.

Bitcoin ve Kripto Para Birimleri Grivnaya Alternatif Değil

Kripto para birimlerinin kullanımı yasal hale gelse de, resmi para birimi statüsüne sahip değiller ve bu nedenle ulusal para birimi olan Grivna’nın yerini almıyorlar. Yasa, yalnızca ülkedeki düzenlenmiş borsalar aracılığıyla dijital varlıkların değiş tokuşunu ve ticaretini yasallaştırıyor. 

Yayın notları şu şekilde:

Sanal varlıklarla ilgili yasa, kripto işletmelerinin Ukrayna’da resmi olarak çalışmasına ve burada vergi ödemesine izin veriyor. Bir kripto işini kaydettirmek için bir şirketin şeffaf olduğunu ve iyi bir itibara sahip olduğunu kanıtlaması gerekir. Bir iş kurma izninin maliyeti 3.100 doların üzerindedir. Vergi aklama ve finansal terörizmi önlemek için kripto işletmeleri faaliyetlerini devlete beyan etmek zorundadır.

Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanı Mykhailo Fedorov, kripto para birimlerinin ülke vatandaşları arasında oldukça popüler olduğunu söyledi. Devamında şunları ekledi:

“Dünyada sadece birkaç ülke kripto varlıklarını yasallaştırdı, bunlar Almanya, Lüksemburg ve Singapur. Ukrayna da onlardan biri olacak. Uygun koşullar doğrultusunda, şirketlerin yurtdışından ziyade Ukrayna’da kayıt olmalarına izin verecektir. Yatırımcılar bütçeye vergi ödeyecek ama devlet tarafından korunacak” dedi.

Ukrayna’nın kripto pazarını yöneten ana düzenleyici kurumlar, Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanlığı, Ukrayna Ulusal Bankası ve Ulusal Menkul Kıymetler Komisyonu olacak.

Bizleri Twitter‘da, Instagram‘da ve Telegram‘da takip edebilirsiniz!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar