.

Vitalik Buterin, TIME Tarafından 2021’in En Etkili 100 Kişi Listesine Seçildi

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, Time Magazine’in 2021’deki “En Etkili 100 Kişi Listesi” nde dünyanın en iyi yenilikçilerinden biri olarak gösterildi.

Time’ın yıllık listesinde ayrıca dünyaca ünlü pop yıldızı Billie Eilish, ülke efsanesi Dolly Parton, tenis yıldızı Naomi Osaka ve Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk gibi dünya liderleri, aktivistler, sanatçılar ve müzisyenler de yer alıyor.

Buterin’in Ethereum ekosistemi üzerindeki etkisine atıfta bulunan Reddit’in kurucu ortağı Alexis Ohanian, 27 yaşındaki Rus-Kanadalı programcıyı övdü ve şunları söyledi;

“Vitalik Buterin’in kariyerini en başından beri takip etme ayrıcalığına sahip oldum, bu yüzden mirasının büyümesini izlemekten gurur duydum. Elbette, Ethereum’un yaklaşık 400 milyar dolarlık etkileyici piyasa değeri, merkezi olmayan uygulamaların göz kamaştırıcı dünyası ve bu yılki NFT ticaretindeki patlama dahil olmak üzere platformun kurucu ortağı olarak yarattığı değerden bahsedebiliriz . 

Vitalik’i bu kadar özel yapan şey ise onun bir inşaatçı olması. Hiç kimse Ethereum’un tüm kullanımlarını ortaya koyamazdı, ancak başlamak için bir kişinin fikrini aldı. Oradan yeni bir dünya açıldı ve blockchain teknolojisinden yararlanmanın yeni yollarına yol açtı.

Bazılarına yatırım yaptım. İster fantezi sporlarını yeniden icat eden Sorare gibi girişimler olsun, isterse NFT koleksiyonlarını sergileyen Rainbow kullanıcıları olsun, bunların hiçbiri Vitalik’in yaratılması olmadan var olamazdı. İnternetin potansiyeli konusunda hiç bu kadar heyecanlanmamıştım ve bu büyük ölçüde Vitalik Buterin sayesinde oldu.”

Ethereum Fiyatı Yükseliyor

Ethereum fiyatı son gün içinde %6’dan fazla arttı ve en son 7 Eylül’de görülen 3.600 doların üzerine çıktı. Yazının yazıldığı sırada 3.600 dolardan işlem gören ETH, son 24 saatte %6.2 yükseldi. Ancak bu, varlığın bu yıl 12 Mayıs’ta kaydedilen tüm zamanların 4.356 dolarından hala %16,7 uzakta.

Ethereum’un son yükselişinin diğer olası nedenleri arasında, geçen ayki Londra hard fork yükseltmesinin ardından artan sayıda ETH yakılması yer alıyor. Yükseltmenin en önemli özelliklerinden biri, ağın işlem ücretlerinin çalışma şeklini değiştiren bir Ethereum geliştirme önerisi olan EIP-1559’un dahil edilmesiydi.

Londra yükseltmesinin kullanıma sunulmasıyla birlikte, Ethereum blok zincirindeki işlem ücretleri artık dolaşımdan kaldırılıyor veya yakılıyor, bu da ağın toplam arzını kademeli olarak azaltıyor.

Bugün itibariyle, 5 Ağustos’ta Londra yükseltmesinin etkinleştirilmesinden bu yana neredeyse 1,1 milyar dolar değerinde 303.000’den fazla ETH yakıldı.

Bizleri Twitter‘da, Instagram‘da ve Telegram‘da takip edebilirsiniz!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar