.

Yeni Zelanda Merkez Bankası Dijital Para İçin Bilgi Topluyor

Yeni Zelanda Merkez Bankası, dijital para için araştırmalara başlıyor. RBNZ getireceği faydaların para politikası aracı olarak potansiyel kullanımını içerdiğini söyleyerek dijital bir para birimi çıkarma olasılığını araştırmaya başladı.

Yeni Zelanda Merkez Bankası (RBNZ), bugün kamuoyuna danışmak üzere bir bildiri yayınladı, yayınladığı bildiride “Nakit kullanımındaki eğilimler ve paradaki yenilik, Merkez Bankası’nın merkez bankası parasını yaygın olarak bulunan bir dijital formu içerecek şekilde genişletmeyi düşünmesi için bir fırsat sunuyor” dedi. “Yeni Zelanda’da nakdin azalan kullanımı, kabulü ve bulunabilirliği ile özel parada ortaya çıkan yenilikler, yani stablecoinler, bunu bir merkez bankası dijital para birimini (CBDC) düşünmek için uygun bir zaman haline getiriyor.”

Bir CBDC geliştirmek, karmaşıklıklar göz önüne alındığında uzun teslim süresi gerektirse de ve çok aşamalı bir yaklaşım içerse de, RBNZ bu fikri genel olarak desteklediğini söyledi. Dijital bir para biriminin “tek hesap birimimiz olarak” Yeni Zelanda dolarını desteklemesi ve nakitle 1’e 1 takas edilmesi gerektiğini belirterek, “nakit paraya, bazılarımızın ihtiyacı olduğu sürece burada her zaman olacak” dedi.

RBNZ, dijital para biriminin merkez bankası parasının değer rolünü şu yollarla destekleyeceğini söyledi:

  • Bireylere ve işletmelere özel olarak çıkarılan parayı dijital bir merkez bankası parası biçimine dönüştürme seçeneği sunarak, özel paranın uzun vadeli merkez bankası parasına çevrilebilirliğini sağlamak.
  • Dijital bir geleceğe uyum sağlamak için merkez bankası parasının teknolojik biçimini geliştirmek
  • Parasal teşvik sağlamak için ihraç edilmiş ya da faiz getiren ek bir para politikası aracı sağlamak

RBNZ, dijital para biriminin yurt içi ödemelerinin verimliliğine ve esnekliğine de iyileştirmeler getirebileceğini ve Yeni Zelanda’nın yurt dışı ödemelerini iyileştirmek için CBDC’leri kullanan küresel girişimlerde yer almasını sağlayabileceğini söyledi.

Avrupa Merkez Bankası da dahil olmak üzere dünyadaki diğer merkez bankaları da dijital para birimi çıkarma olasılığını araştırıyor. Ancak RBNZ, CBDC’nin sorunsuz olmadığını ve dikkatli bir değerlendirme gerektirdiğini söyledi.

“Diğer dijital para birimlerinde olduğu gibi, CBDC kesintilere ve siber güvenlik risklerine karşı operasyonel olarak dayanıklı olmalı, veri gizliliğini korumalı ve ilgili tüm düzenlemelere uymalı” dedi. “Benzer şekilde, bir CBDC daha geniş para ve ödeme ekosisteminde inovasyon ve rekabet için bir ateşleyici görevi görme potansiyeline sahip olsa da, inovasyonu dışlama potansiyelini dikkate almamız gerekecek.”

RBNZ, 6 Aralık’a kadar fikir hakkında kamuoyundan dönüş bekliyor. Dijital para biriminin piyasaya sürülmesi için herhangi bir zaman aralığı vermedi, ancak Nisan ayı sonuna kadar sonraki adımların bir taslağını yayınlayacağını söyledi.

CBDC Nedir?

Dünya genelinde merkez bankaları tarafından oluşturulan, oluşturulduğu ülkenin yasal para birimini dijital olarak temsil eden ve genellikle dağıtık defter teknolojisi (DLT) tabanlı olan token’lara merkez bankası dijital para birimi (CBDC) denir.

CBDC’ler, en basit tabiriyle bir ülkenin kendi para birimini temsilen bastığı dijital paralardır. Çoğu CBDC, kripto paralar ile aynı teknolojiyi kullansa da, iki varlık sınıfı bazı açılardan birbirinden ayrılıyor.

Bizleri TwitterInstagram ve Telegram‘da takip edebilirsiniz!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar