.

Ethereum Nedir?

Ethereum, 2013 yılının sonlarında Vitalik Buterin tarafından geliştirilmiş ve kullanıma sunulmuş alternatif bir kripto para platformudur. Bu platform için kullanılan ve üretilen para birimi Ether’dir. Ethereum ağının üretilen blok süresi 14-15 saniye arasındadır. Her güncellenen sürüm ile beraber bu süre kısalmaktadır. Bitcoin için bir bloğun tamamlanma süresi 10 dakikadır.

Ethereum Gas Nedir?

Ether kişiler veya firmalar arasında yapılacak transferin Ethereum ağı üzerinde ki para birimidir. Belirlenen bu ücretlerden yapılacak transferlerde Ethereum ağı üzerindeki belirlenmiş oranlarda “Gas fee” ücreti alınır. Bu ücret gönderim esnasındaki yoğunluk ve minerların durumuna göre değişiklik göstermektedir. Sistem tarafından otomatik olarak belirlenen ve alınan bu ödeme sayesinde Ethereum ağı üzerindeki transferler ücretlendirilmiş ve tamamlanmış olur.

Ethereum Bitcoin gibi merkezi olmayan bir ağ üzerinde işlemlerini gerçekleştirir ve bilinirliğinin asıl sebebi Bitcoin’in eksik kalan yönlerini tamamlamak üzere ortaya attığı yeni fikirler ve iş modelleridir.

Günümüzde Ethereum

Ethereum ve benzeri birçok projenin gelişimdeki asıl amaç sistemi mükemmelleştirmek ve yeni doğabilecek fırsatlara doğru zeminleri hazırlamaktır. Bitcoin’e alternatif olarak ortaya çıkmasından sonra başarılı bir şekilde ilerleyen Ethereum günümüzde piyasa hacminin %17 gibi büyük bir kısmına sahip olmayı başarmıştır.

Fakat zaman geçtikçe artan talebin ardından, ağdaki transferler için alınan ücretler kullanıcıların karşılamaktan vazgeçeceği seviyelere ulaşmıştır. Bunun en büyük sebebi ağın yetersiz işlemci kapasitesi ve ağa karşı artan ilgidir.

Yaşanan bu gelişmeler 2020 sonlarına doğru yatırımcılar arasında git gide daha fazla konuşulmaya başlaması konu ile ilgili birçok proje ve çözüm önerisini masaya yatırmıştır.

Kripto para dünyasının içinde yer alacak birçok proje daha önce yaşanan bu öngörülemez problemlerden ders çıkararak yenilikçi bir teknoloji ile ilk adımlarını atmaya çalışır. Henüz ergenlik çağında olan kripto dünyası için yapılacak bir çok yenilik ve atılacak bir çok adım vardır.

Akıllı kontratlar nedir? Akıllı kontratlar ne işe yarar?

Akıllı kontratlar belirlenen bir kod parçacığının, belirlenen tarihe kadar ulaşacağı para miktarı ile tetiklenir ve herhangi bir insan eli değmeksizin kendini yürürlüğe sokabilir.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi blockchain teknolojisinin gündelik hayatta kullanabileceğini Bitcoin adımlarıyla öğrenilmesinin ardından. Konuya farklı bakış açıları ve yazılımsal bilgileri ile birçok yeni uzman, girişimci ve yatırımcı katılmıştır.

Blockchain ağından farklı olarak kendi ağı zerinde çalışan Ehereum’u farklı ve özel kılan bir konu ise Akıllı Kontratlardır.

Peki akıllı kontratlar ne işe yarar?

Ethereum ağı ile beraber uygulanabilirliğine daha da emin olunan ve kullanım alanı olarak şuanki hayal gücümüz ile sınırlı olmasına karşın bir çok farklı projede kullanılmış ve başarılı sonuçlar alınmıştır.

Akıllı kontratların kullanım alanları

Şuana kadar yapılmış en başarılı projeler arasında DTCC (Finansal piyasalara takas ve ödeme hizmetleri sunan bir Amerikan ticaret sonrası finansal hizmetler şirketi) ve diğer dört büyük banka tarafından gerçekleşen kredi temerrüt takadır.

Yurtdışında örneklerini gördüğümüz bir çok farklı akıllı kontrat işlemi yapılmıştır. Bunlar arasında IKEA gibi büyük firmaların transfer işlemlerinde kullandıkları kontratlar da görülmektedir.

Evrimini hızlı ve sağlam adımlar atarak kazanan kripto dünyası için akıllı sözleşmeler büyük bir gelecek oluşturmaktadır. Zira bu uygulama sayesinde artık kötü niyetli kişiler tarafından ortaya çıkarılan kuruluşların (Ülkemizde yaşanan çiftlik bank olayı) ve ardından yaşanan mağduriyetlerin önüne geçilmesi hedeflenmektedir.

Yazılım tarafında ki katkının yanı sıra hayal gücünün sınırları ile oynaya alışkın meslek gruplarında görev alan bireyler tarafından da çığır açıcı fikirler türemektedir. Akıllı kontratların başarılı ve uzun ömürlü olabilmelerinin arkasında yatan en önemli faktörlerden biriside dayandıkları iş modelleridir.

Akıllı sözleşmeler ile kullanılabilecek iş modelleri.

Kullanılan iş modelleri arasında en yaygın olarak bilenen modellerden biriside Yeild Farming platformlarıdır. Bu platformlara örnekler olarak UniSwap ve SushiSwap gibi altcoinler örneklendirilebilir.

Kullanımı giderek daha kolay hale getirilen ve yeni yatırımcılar tarafından sıkça tercih edilen bu projenin arkasında basit bir iş modeli yatmaktadır. Yatırımcı katılmak istediği platforma istediği miktarda coin yatırarak havuza katılmış olur. Havuza katılmasının ardından geçirdiği süre boyunca belirtilen miktarda ödül kazanır ve istediği zaman havuzu terk edebilir.

Ethereum 2.0 nedir ve neler getirecek?

Ethereum kendi teknolojisi ve bakış açısı ile projesinin duyurulduğu ilk günden beri 4 farklı aşama kat ederek belirlediği adımları izlemiştir.

  1. Homestead, Mart 2016
  2. Metropolis: Byzantium, Ekim 2017
  3. Metropolis: Constantinople, Şubat 2019
  4. Istanbul, Aralık 2019

İzlenen bu aşamaların ardından Ethereum topluluğu “Serenity” olarak isimlendirdiği güncellemsini hayata geçirmek için çalışmlarını sürdürmektedir.

Yapılacak olan bu güncelleme ile beraber Ethereum platformunun hız, stabilite ve yeni kullanım alanlarında üst düzeye çıkması beklenirken aynı zamanda doğa dostu bir hal alması da bekleniyor.

Ethereum 2.0 ile beraber gelecek olan güncellemede, eski sürüm 1.0’da yaşanan ölçeklendirme sorunlarının aşılması hedefleniyor.

Yapılan en son güncellemelerle birlikte saniyede ortalama 15 işleme kadar çıkabilmesine rağmen bu hız yetersiz kalıyordu. Bu yetersizliğin gözlemlendiği en belirgin örnek Ethereum ağı üzerinden oynanabilen CryptoKitties  isimli bir oyunun üzerinde yaşan sıkıntılardır. Ayrıca ağda yaşanan yoğunluktan dolayı ortalama gas ücretleri 12 dolar seviyelerine ulaşar tüm zamanlar rekorunu kırmış bulunmaktadır.

Ethereum 2.0 neler getirecek?

En temel ve bizi en çok ilgilendirecek yeniliklerin başında Proff-of-Work sistemi yerine Proof-of-Stake geçiş olmasıdır. Bu sisteme geçişler aşama aşama yapılacak ve belirlenen tarihlerde değişimler yapılacaktır. Değişen bu sistem sayesinde blokların üretilmesi ve doğrulanması enerji ile değil, Ethereum havuzlarına kitlenmiş olan ETH’ler sayesinde sağlanacaktır. Kullanıcılar havuzlara sağladıkları liqidasyonlar üzerinden pasif gelir elde etme şansıda yakacaklardır. Bu sayede ölçeklendirme sorunlarına çözüm bulunacak ve altyapı tekrar kullanışlı hale getirilecektir.

Ethereum’un kendi para birimi olan Ether’ı, transfer işlemleri sırasında sistem tarafından belirlenen Gas ücretinin ne olduğunu, Ethreum teknolojinin temellerini ve yeni güncellemelerden bahsettikte sonra Bitcoin ile arasındaki farklara kısa bir göz atalım.

Ethereum ve Bitcoin arasındaki farklar

  • Bitcoin blok süresi 10 dakika iken Ethreum’un 14-15 saniyedir.
  • Ethereum gas ücretlerinin hesaplandığı Gwei ölçü birimini kullanır.
  • Bitcoin PoW dayanırken, Ethereum PoW ve PoS karşımı bir altyapı kullanır.
  • Ethereum kurucu ismi bellidir. Bitcoin gizemini korumaktadır.
  • Ethreum belirli bir oranda ve kabul edilen zorluğa göre yeni digital para üretir. Bircoin için bu oran her 4 yılda yarıya düşer.

Ethereum Piyasa Hareketleri

Ethereum gelişimi yeni yatırımcısının yüzünü güldürmeyi her zaman başarmış durumdadır. Senelik olarak bakıldığında 2017 yılından bu yana performansı kendisini en büyük ikinci coin haline getirmiştir. Karşılaştığı ölçeklendirme sorunu ile birlikte yatırımcsını kaybetme riski yaşasa da sıkı bir çalışma ile açıklanan çözüm önerileri ile uzun yıllar boyunca markette ilk sıralarda yerini olacağını söylemek mümkündür.

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar