.

Siacoin(SC) Nedir?

Siacoin nedir? Sia, blok zincir teknolojisi üzerine inşa edilmiş merkezi olan bir bulut depolama platformudur. Kullanıcıların kullanılmayan depolama alanlarını kiralabilecekleri bir bulut hizmeti sunan Sia, Siacoin(SC) tokenı ile ağ üzerinde işlemleri gerçekleştirir. Bu işlemler ağ üzeride akıllı sözleşmeler için kullanılmaktadır ve depolama karşılığında ödeme yapmak için Siacoin(SC) kullanılmaktadır. Projenin hedefi “İnternetin temel depolama katmanı” olmaktır.

Sia’nin 2015’te duyurulmadan ve tekrar yapılanmadan önce ilk olarak 2014 yılında duyurulmuştur. Resmi olarak Haziran 2015’te piyasaya sürülmüştür.

Siacoin(SC) ‘nin Kurucuları Kimdir?

Sia, bir bilgisayar programcısı olan Davis Vorick tarafından 2013 yılının ortalarında tasarlanmıştır. Vorick, çalışmasını Rensselaer Politeknik Enstitüsü’nde bilgisayar bilimi okurken gerçekleştirmiş ve sonraki senelerde üzerine eklemeler yapmıştır.

Projenin temellerinin atıldığı ilk yıllarda, üniversiteden bir arkadaşı olan Luke Champine ile e-posta üzerinden tartışmıştır. İkili üzerinde fikir yürüttükleri projeyi Eylül 2013’te düzenlenen bir HackMIT hackathon’dan kısa bir süre sonra detaylandırmıştır. Bir Mısır tanrısı olan “Sia”‘dan ilham alınarak 2014 yılında platformun ismi konulmuştur.

Sonraki senelerde ilk adımlar için gerekli fonu bulmak adına, üniversiteden arkadaş olan kurucu isimler Vorick ve Champine, projelerini bir melek yatırımcı olan Raptor Group’un kurucusu Jim Pallotta’ya tanıtmıştır. Ardından üniversitenin bitmesinden kısa bir süre önce eski Nebulous olan Skynet şirketiyle güçlerini birleştirmişlerdir.

Siacoin(SC) Ne İşe Yarar?

Siacoin nedir? Sorusunu cevapladık, peki Siacoin ne işe yarar? Sia’nın uzun vadeli hedefi ve sunduğu çözüm önerisi, bulut depolama teknolojisini merkezsiz ve güvenilir bir hale getirmektedir. Bu doğrultuda en büyük rakipleri Amazon, Google ve Microsoft’dur. Dünya’ya hitap eden bu lider isimlerle verilen rekabetin en önemli noktası; Sia’nın merkezsiz olması nedeniyle diğer merkezsiz platformlara karşı daha fazla gelecek vaat etmesidir.

Aynı zamanda Sia, merkezsiz depolama gerçekleştirebilmesi kadar, şifreleme yöntemleriyle daha önce görülmemiş bir güvenlik sağlar. Karşılıklı bulut depolama kiralama ve kiraya verme hizmeti sağlayan platform, ödeme işlemlerini borsalarda listelenen Siacoin(SC) ile gerçekleştirmektedir.

Ek olarak, ağ üzerinde faaliyet gösteren ve arkasında Skynet’in bulunduğu medya, dosya paylaşımı ve içerik teslimatı gibi çeşitli hizmetleri de sağlayabilmektedir.

Siacoin(SC) Güvenliğini Nasıl Sağlar?

Sia bir iş kanıtı konsensüs mekanizması kullanarak güvenliğini sağlamaktadır. Bu yöntemin en başarışı uygulayıcısı Bitcoin’dir ve 10 yılı aşkın süredir herhangi bir saldıran darbe olmadan günümüze kadar gelebilmiştir.

Bir diğer yandan PoW’ün fazla enerji kullanması Vorick için bir tartışma konusu olsada, ana amacın depolama olması nedeniyle kullanılabilecek en güvenli yöntem olan PoW, PoS(Hisse Kanıtı) yerine tercih edilmiştir.

Siacoin(SC) Nereden ve Nasıl Satın Alınır?

Siacoin Binance üzerinden aşağıdaki birkaç adımı takip ederek kolaylıkla satın alınabilir:

  • SC satın almak için ilk olarak borsaya TL bakiyesi atmak veya bunun yerine kullanılabilecek bir kripto para almak gerekiyor. Bunun için ilk önce Binance ana sayfasına girip, sol üstte yer alan “Kripto Al” seçeneğinden “Kredi/Banka Kartı” sekmesine tıklayın.
  • Açılan sekmede ne kadar TRY ile işlem yapmak istediğiniz seçip, Coin kısmından Tether’i yani USDT’yi işaretleyin.
  • USDT aldıktan sonra yine sol üstteki “Al-Sat” seçeneğini önizleyin “Klasik” sekmesine tıklayın.
  • Açılan kısımda sağ üstten USDT sekmesini seçerek, arama butonuna SC yazın ve altta açılan SC/USDT çiftini seçin.
  • Daha sonra ortadaki “SCAL” sekmesine gelip, almak istediğiniz miktarı girin.
  • İstediğiniz miktarı girin ve işleme onay vererek SC alma işlemini tamamlayın.

Kripto haberlerinden anında haberdar olmak için bizleri Twitter‘da, Instagram‘da ve Telegram‘da takip edin!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar