.

ABD Adalet Bakanlığı’ndan Tether Yetkililerine Dolandırıcılık Soruşturması

ABD Adalet Bakanlığı (DOJ), şirket yöneticilerinin banka dolandırıcılığına karışıp karışmadığını araştırmak için bir soruşturma başlattı. Stablecoin olan Tether’in başı yine belada olabilir. DOJ’un Tether yöneticilerine soruşturmanın sanıkları olduklarını bildiren mektuplar gönderdiği bildiriliyor. Bu konu hakkında dava açılıp açılmayacağına ise yakın zamanda karar verilecek.

Ajansın gerçekleştirdiği sorgulamada, Tether yöneticilerinin bankaları yanlış yönlendirip yönlendirmediği inceleniyor. DOJ, özellikle Tether’in kripto para birimleriyle bağlantılı bazı işlemleri gizleyip gizlemediğini araştırıyor. Soruşturma, Tether için ve dolayısıyla tüm kripto piyasası için potansiyel olarak büyük etkilere sahip olabilir.

Soruşturma, ABD’deki bankaların kripto şirketleriyle ortaklık kurmaya veya kripto ile ilgili işlemleri gerçekleştirmeye çok hevesli olmadığı eski zamanlara yani Tether’in ilk aşamasına kadar uzanıyor.

Tether yetkilileri, soruşturmaya tamamen uyacaklarını ve şeffaflığa tamamen bağlı olacaklarını şu cümleler ile belirtti;

“Tether, işbirliği ve şeffaflık taahhüdümüzün bir parçası olarak, Adalet Bakanlığı da dahil olmak üzere kanuna dayalı tüm kurumlarla her zaman açık ve şeffaf bir şekilde iletişim halinde olacağız.”

Tether daha öncesinde de kanun karşısında hesap vermişti. New York Başsavcısı(NYAG) 2018 yılında firmaya ve Bitfinex ortaklarına karşı bir dava açmış ve Tether’i Bitfinex’in kayıplarını gizlemesine yardım etmekle suçlamıştı. 2018 yılından beri devam eden dava bu yıl Şubat ayında Tether’in 18.5 milyon dolar para cezası ödemesiyle sonuçlanmıştı.

Tether’in Piyasa Hakimiyeti Tehdit Altında mı?

Tether tarafından sunulan stablecoin USDT, piyasanın en büyük pazar payına sahip, ancak hukuksal olarak sürekli yaşanan sorunlar, Tether’in piyasa hakimiyetini azalttı. Rakibi USDC’ye olan talebin günden güne artmasının başlaması ile, Tether’in yeni yasal sorunu USDT’nin hakimiyetini tehdit altına sokabilir.

Circle ayrıca USDC rezerv kayıtlarını daha şeffaf hale getirmek için çalışma sözü verirken, Tether’in rezerv denetimleri her zaman tartışmalı bir konu olmuştur.

Kripto haberlerinden anında haberdar olmak için bizleri Twitter‘da, Instagram‘da ve Telegram‘da takip edin!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar