.

2010 Yılında 10.000 Bitcoin İle 2 Pizza Aldı, Zararı 600 Milyon Dolar!

Bitcoin, 60.000 dolar barajını aştı, ortaya adını sanını duymadığımız zenginler çıkmaya, zamanında sisteme güvenmeyenler pişman olmaya başladılar. En az şans kadar şanssızlığın da destanını yazdı Bitcoin. 11 yıl önce yediğiniz pizzaların burnunuzdan gelmesini ister miydiniz?

22 Mayıs 2010’da bir geliştirici, şu anda dünyanın en karlı yatırım araçlarından olan Bitcoin’den 10.000 değersiz birim kullanarak iki pizza satın aldı. 

Ufak bir hesaba göre, bugün bir tanesi 60.000 dolar olan Bitcoin sayesinde o pizzaların bugünkü fiyatı tam 600 milyon dolara çıktı.Çoğu kişinin yatırım sağladığı Bitcoin, zenginler yarattı, şans faktörüne olan inançları pekiştirdi. Ancak şans kadar şanssızlıkla dolu ve içinde bulunmak istemeyeceğiniz hikayeleri de getirdi Bitcoin.

2010 yılındaki o inanılmaz hikayeye geri dönelim. Uygulama geliştiriciliği yapan Laszlo Hanyecz, 22 Mayıs günü karnını pizza ile doyurmak istedi. Bunun için Papa John adındaki bir restorandan 10.000 Bitcoin ile iki pizza siparişi verdi. 

“Birkaç pizzaya 10.000 Bitcoin ücret ödeyeceğim… Belki de 2 büyük boy pizza olabilir. Böylece ertesi günü de garantiye alırım.  Pizzayı seviyorum. Kendiniz hazırlayabilir ya da evinize sipariş verebilirsiniz. Ancak amaçladığım şey, pizzalarımı kripto paralarla sipariş etmek.”

“Soğan, biber, sosis, mantar, domates, pepperoni gibi şeyleri seviyorum… Ayrıca normal peynirle yapılan pizzaları da hazırlamak ya da başka türlü elde etmek daha ucuza gelebilir”

“Eğer ilgileniyorsanız lütfen bana bildirin, bir anlaşma yapalım.”

Bu yazıyı yazdığı ve o pizzaları sipariş verdiği dönemde 10.000 Bitcoin’in değeri yaklaşık 40 dolardı. Bir başka İngiliz forum üyesi, onun bu teklifini kabul etti ve evine iki pizza gönderdi. Üstelik bu pizzalara kişi başı sadece 25 dolar ödemişti.

Bugün eğer ikinci kişi o 10.000 Bitcoin’i aynı saflıkla elinden çıkartmadıysa, kendisi şu an dolar milyoneri.

Bizleri Twitter‘da, Instagram‘da ve Telegram‘da takip edebilirsiniz!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar