.

Borsalar Soğuk Cüzdanlara 5 Milyar Dolarlık Bitcoin ve Ethereum Taşıdı

Çin hükümeti, kripto üzerindeki baskısını sürdürürken, büyük miktarlarda Bitcoin ve Ethereum’un borsalardan, soğuk cüzdanlara aktarılmasına yol açtı. Çin merkez bankalarından gelen yoğun baskı, borsaların bölgedeki faaliyetlerini sonlandırmasına neden olmuştu. Bunun ışığında, büyük miktarda kripto para, borsa cüzdanlarından muhtemelen daha güvenli olan soğuk cüzdanlara taşınıyor.

Ülkedeki kripto kısıtlamalar sebebi ile kullanıcılar yasağın tam olarak yürürlüğe girmesinden önce kripto varlıklarından kurtulmaya çalıştılar ve bu durum Yuan karşısında USDT satışlarında artışa neden oldu. Çin Merkez Bankası’nın en son bildirisi, fiat’ı kriptoya veya kriptodan kriptoya değiştirmenin artık ülkede yasa dışı bir faaliyet olarak kabul edildiğini açıkladı.

3,1 Milyar Dolarlık Bitcoin ve 2,4 Milyar Dolarlık Ethereum Taşındı

Huobi, Çin’in aktif kullanıcı hesaplarını askıya alacağını açıkladıktan sonra, fonları hareket ettirmeye başladı. Borsa Pazar günü toplam 3,1 milyar dolar değerinde BTC taşıdı. Huobi’nin cüzdanlarından taşınan toplam 72.999 Bitcoin’in ilk transferi btcparser tarafından gösterildi. Sonraki transferler 2.000 BTC’lik gönderimlerle yapıldı. 1.800 Bitcoin daha sonra tek bir adrese gönderildi ve geri kalanı küçük cüzdanlara bölündü. Bu transferler size garip geliyor olabilir, ancak borsa fonları en güvenli gördüğü şekilde hareket ettiriyor olabilir.

Huobi borsası 800.000 ETH’ye taşıdı

Ethereum transferleri Bitcoin transferinden farklı bir yol izledi. Huobi Borsasına ait olarak işaretlenen cüzdanlar daha sonra Ethereum’u bilinmeyen cüzdanlara taşımaya başladı. Transferler sona erdiğinde toplam 800.000 ETH transfer edilmişti. Her biri her işlemde 285 milyon doların üzerinde 100.000 ETH taşıyan toplam sekiz Ethereum işlemi yapıldı. Toplam 2,4 milyar dolarlık ETH, Huobi’den bilinmeyen cüzdanlara taşındı.

Çinli Kullanıcıların Hesaplarını Askıya Alan Borsalar

Borsalar, Çin’de ki son yasağın yayınlanmasının ardından, kullanıcı hesaplarını askıya almaya başlayacaklarını açıklayarak hızlı bir şekilde Çin hükümetine yanıt verdi. Kullanıcıların fonlarının güvende kalmasını sağlamak için sürecin kademeli olarak gerçekleşmesi gerekiyordu. Çin kullanıcı hesaplarının, yılın son günü olan 31 Aralık 2021’de kullanımdan kaldırılması planlanıyor. Bu, yatırımcılara hesaplarını düzene koymaları için yaklaşık üç ay süre tanımış oluyor. Ancak bu uzun zaman dilimine rağmen, kripto varlıklarından kurtulma telaşı, USDT için fiyat tekliflerinin USDT başına 6.12 Yuan’a kadar düştüğünü gösterdi.

Bu, Çin’in ülkede kripto işlemlerini ilk kez yasaklaması değil. Bu yasaklardan her biri açıklandığında piyasaya olumsuz etkide bulundu ve son yasak da pek farklı olmadı. Duyuru, kripto piyasasındaki fiyatlarda bir düşüş yaşattı. Her ne kadar piyasa o zamandan beri toparlanmaya çalışsa da yasağın etkileri devam ediyor.

Bizleri TwitterInstagram ve Telegram‘da takip edebilirsiniz! 

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar