test

.

Brezilyalı Milletvekili Ribeiro: Bitcoin Yasal Bir ‘Ödeme Birimi’ Olacak

Brezilya’da Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini düzenlemeyi amaçlayan bir yasa tasarısının önümüzdeki birkaç gün içinde tartışılmak üzere Temsilciler Meclisi’ne gitmesi bekleniyor.

Brezilya’daki kanun yapıcılar, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine yatırım yapmayı kolaylaştırırken dolandırıcılara ve bilgisayar korsanlarına karşı daha da zorlaştıracak bir düzenleyici çerçeve oluşturmaya çalışıyor.

Brezilya yasama organı geçtiğimiz günlerde dijital para birimlerini düzenlemeyi amaçlayan Bill 2.303 / 15 taslağını onayladı. Tasarı ilk olarak Brezilya Temsilciler Meclisi Üyesi Expedito Netto’nun yardımcısı tarafından tanıtıldı. Ardından ise sol “Solidariedade” partisi’nden Aureo Ribeiro, Bitcoin’in ülkede “ödeme birimi” olarak yasal statü kazanmasını amaçlayan yeni bir taslak önerdi.

Tasarının ardından, Bitcoin Brezilya’da düzenlenmemiş durumda ve şuan için ticarette kullanımı önerilmemektedir. Aureo Ribeiro’nun sunduğu yeni yasa, kabul edilirse, Bitcoin ülkede ilk kez yasal statü kazanacak. Bununla birlikte, tasarı, Bitcoin’in “yasal ihale” (yani resmi, devlet onaylı bir para birimi) olarak tanınması çağrısında bulunmaktan kaçınıyor, ancak bir “ödeme para biriminin” yeni yasa tarafından nasıl tanımlanacağı açık değil.

Fakat Ribeiro’da buna karşı olarak, sunduğu tasarının Bitcoin’e Brezilya reali, ABD doları vb. fiat para birimleri gibi Brezilya genelinde kabul edilecek ve kullanılabilecek yeterli yasal koruma sağlayacağını öne sürdü. Ve “yenilikçi” bir metin içeren tasarısının onaylanmasıyla birlikte birçok ülkenin Brezilya’nın düzenleyici modelini kopyalayacağından emin olduğunu belirtti.

Federal Milletvekili Aureo Ribeiro, bir röportajda Brezilyalıların yakın zamanda gelecek olan yasanın onaylanması durumunda, Bitcoin ile ev, araba ve hatta McDonalds menüleri bile satın alabileceklerini söyledi.

Brezilya Bitcoin Yarışını Kazanmak İstiyor

Brezilya, kripto para birimlerine odaklı yatırım ürünlerinin mevcudiyeti konusunda dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri konumunda. Ülkenin borsası şu anda dört kripto para birimi ETF’si listeliyor. Dahası, Nasdaq Kripto Endeks Fonu’nu takip eden HASH11, Brezilya’da en çok işlem gören ETF’lerden biri haline geldi.

Brezilyalılar ayrıca iki Bitcoin ETF’sine ve bir Ethereum ETF’sine yatırım yapabilir durumda. Bireysel ve kurumsal yatırımcılar için Hashdex ve BLP tarafından yönetilen birkaç yatırım fonu da bulunmaktadır.

Bizleri TwitterInstagram ve Telegram‘da takip edebilirsiniz!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar