.

Fed, Piyasaların Odaklandığı Faiz Kararını Açıkladı

ABD Merkez Bankası Fed, küresel piyasaların odaklandığı faiz kararını açıkladı. Fed faizi %0 ile %0.25 arasında sabit bıraktı.

Fed yaptığı açıklama ile tahvil alımlarının azaltımına ilişkin açık kapı bırakırken yakın zamanda bunun faaliyete geçebileceğini de duyurdu.

Fed Başkanı Powell, yaptığı açıklamada “Fed, varlık alımlarında azaltım için istihdam hedefini yakaladı. FOMC üyelerinin çoğu varlık alımlarında azaltım için istihdam hedefinin de yakalandığını düşünüyorlar, ancak bazıları hala gidilecek yol olduğunu düşünüyorlar. Fed hedeflere ulaşılıp ulaşılmadığını test edecek ve varlık alımları konusunda bir karar verecek. Test sonuçlarına göre varlık alımlarında bir azaltım kararı gelecek toplantıda da verilebilir” dedi.

ABD Merkez Bankası Fed faizi yüzde 0 ile 0.25 arasında sabit bıraktı. Fed merakla beklenen varlık alımlarının azaltımına ilişkin olarak ise herhangi bir hamlede bulunmadı ve 120 milyar dolar olarak devam etmesini kararlaştırdı.

Ancak yapılan açıklamada varlık alımlarında azaltımın yakın zamanda gerekli olabileceğine değinildi. 

Covid-19 vakalarındaki artış nedeniyle ekonominin toparlanmasının yavaşladığına dem vuran Fed, enflasyonun geçici faktörlerin etkisiyle yükseldiği belirtti.

Powell’ın Açıklamaları

* Fed, hedeflerine ulaşmaya güçlü şekilde bağlı. 

* Büyümenin yılın geri kalanında da güçlü bir hızla devam etmesi büyük olasılık. 

* Fed’in aldığı tedbirler toparlanma tamamlanan kadar ekonomiye para politikası desteğinin sürmesini sağlayacak.

* Bazı sektörlerde kısa vadeli arz sıkışıklıkları ekonomik aktiviteyi sınırlıyor. 

* Fed, revizyonlar yapsa da hala hızlı ekonomik büyüme bekliyor. 

* FOMC’ye göre istihdam piyasası iyileşmeye devam ediyor. 

* Virüs konusunda devam eden korkular istihdam büyümesi üzerinde baskı yaratmaya devam ediyor, zaman içinde azalacaklardır. 

* Enflasyon hala yüksek ve yavaşlamaya başlamadan önce daha aylarca yüksek kalması büyük olasılık. 

* Uzun vadeli enflasyon beklentilerimiz yüzde 2 hedefi ile uyumlu. 

* Eğer sürekli yüksek enflasyon bir endişe haline gelir ise, buna kesinlikle yanıt veririz. 

* Delta varyantı ekonomik toparlanmayı yavaşlattı. Devam eden aşılama daha normal ekonomik şartlara dönüşü destekler. 

* Fed, varlık alımlarının uygun hızını bunu yapmak için şartlar tatmin edici seviyeye geldiğinde tartışacak. 

* Eğer ekonomisin rayında ilerlemeye devam ettiğini görürsek varlık alımlarında azaltım gelecek yılın ortasında tamamlanır. 

* Ekonomin şu andan sonraki bir yılda ekonominin nasıl olacağını hiç kimse kesin bir şekilde bilmiyor. 

* Fed, varlık alımlarında azaltım için istihdam hedefini yakaladı. FOMC üyelerinin çoğu varlık alımlarında azaltım için istihdam hedefinin de yakalandığını düşünüyorlar, ancak bazıları hala gidilecek yol olduğunu düşünüyorlar. Fed hedeflere ulaşılıp ulaşılmadığını test edecek ve varlık alımları konusunda bir karar verecek.  Test sonuçlarına göre varlık alımlarında bir azaltım kararı gelecek toplantıda da verilebilir.  FOMC açıklamasında kullanılan dil, varlık alımlarında azaltım için çıtanın gelecek toplantıda da yakalanabileceğine işaret ediyor.

* Fed’in enflasyon tahminleri yüzde 2 hedefinin çok ılımlı şekilde aşılacağını gösteriyor.

* Varlık alımlarında azaltımın zamanlaması ve hızı konusunda komitenin geniş bir desteği var. Bazı üyeler, finansal istikrar endişeleri ile varlık alımlarının daha yakında azaltılmasını tercih ediyorlar.

* Varlık alımlarında azaltımın gelecek yılın ortasına kadar tamamlanması uygun olur. Varlık alımlarının hala bir kullanımı var, ancak onları azaltmanın zamanı da geldi. Varlık alımları başlangıçtakine göre çok daha az faydalı bir araç. Varlık alımlarında azaltım başladığında faiz artırımı testinin tatmin edici olmasından hala oldukça uzakta olacağız.

* Faiz artırımı için hala uzun bir yol var. İşgücü piyasasında hala çok fazla atıl kapasite var.

* Eğer enflasyon 2022’de yüksek olmaya devam eder ise, fed faiz artırımı için enflasyon testini tutturabilir.

* Kaplan ve Rosengren’in finansal piyasa işlemlerinden haberdar değildim. Fed’deki herkes yıllık olarak finansal işlemlerini açıklıyor.

* Etik standartlarında gözden geçirmenin ne zaman tamamlanacağı konusunda bir takvim yok. Eşim ve ben yerel yönetim tahvillerine çok uzun zamandır yatırım yapıyoruz.

Bizleri TwitterInstagram ve Telegram‘da takip edebilirsiniz!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar