test

.

IMF: Kripto Yakında Ülkelerin Finansal İstikrarı İçin Risk Oluşturabilir

Uluslararası Para Fonu’ndaki (IMF) ekonomistler, “kripto varlıklarının artık finansal sistemin kenarında olmadığını” söyledi. Ek olarak, “özellikle yaygın kripto benimsenmesi olan ülkelerde yakında finansal istikrar için risk oluşturabilirler.” açıklamasında bulundu.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Salı günü, kripto varlıklarının finansal istikrar için oluşturduğu riskler hakkında uyarıda bulunan bir yazı yayınladı. Yazı, IMF’nin para ve sermaye piyasaları departmanında görev yapan üç ekonomisti, Tobias Adrian, Tara Iyer ve Mahvash S. Qureshi tarafından kaleme alındı.

Kripto, Finansal İstikrar Riski Yaratabilir

IMF paylaştığı yazıda, “Bitcoin gibi kripto varlıklar, az kullanıcılı belirsiz bir varlık sınıfından dijital varlık devriminin ayrılmaz bir parçası haline geldi ve finansal istikrar endişelerini artırdı” sözlerine yer verdi.

Yazarlar ayrıntılı olarak: “Analizimiz, kripto varlıklarının artık finansal sistemin kenarında olmadığını gösteriyor. Nispeten yüksek oynaklıkları ve değerlemeleri göz önüne alındığında, artan birliktelikleri, özellikle yaygın kripto kabulü olan ülkelerde yakında finansal istikrar için risk oluşturabilir.”

“Bu nedenle, ulusal düzenleme ve denetimi yönlendirmek ve kripto ekosisteminden kaynaklanan finansal istikrar risklerini azaltmak için kapsamlı, koordineli bir küresel düzenleyici çerçeve benimsemenin zamanı geldi” diye belirtti.

IMF’nin para ve sermaye piyasaları departmanından diğer üç kişi de geçen yıl Ekim ayında benzer şekilde kripto varlıklarının finansal istikrar için oluşturduğu riskler konusunda uyarıda bulunmuştu. Dimitris Drakopoulos, Fabio Natalucci ve Evan Papageorgiou ayrıntılı olarak şunları söyledi: “Kriptolaştırma, merkez bankalarının para politikasını etkin bir şekilde uygulama yeteneğini azaltabilir. Aynı zamanda finansal istikrar riskleri de yaratabilir.”

ABD Federal Rezervi Endişe Duymuyor

Ancak ABD Federal Rezervi, kriptonun ülkenin finansal sistemine zarar vermesinden endişe duymadığını açıklamıştı. Geçen yıl Aralık ayında Fed Başkanı Jerome Powell , kripto para birimlerini finansal istikrar endişesi olarak reddetmişti ancak “Hiçbir şey tarafından desteklenmedikleri” için riskli oldukları konusunda uyarmıştı.

Bu arada, İngiltere Merkez Bankası’nın finansal istikrardan sorumlu başkan yardımcısı Sir Jon Cunliffe, geçen yıl Kasım ayında kripto para biriminin sektörün hızlı büyümesi nedeniyle küresel finansal istikrar için bir tehdit oluşturmaya yaklaştığı konusunda uyarmıştı.

Bizleri TwitterInstagram ve Telegram‘da takip edebilirsiniz!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar