.

İngiltere Hükümeti Merkez Bankası Digital Para Dönemini Başlatıyor

İngiltere Hükümeti, Merkez bankası dijital para birimi girişimlerine başlayan ülkeler arasına dahil oldu. Fakat diğer ülkelerin bu girişimleri çok daha önceden başlamıştı.

Yetkililer İngiltere’nin bu girişiminin yerinde ancak çok geç olduğunu vurguluyor.

Hazine Müsteşarlığı tarafından yayınlanan bir belgede , Maliye, Birleşik Krallık merkez bankası ile işbirliği içinde bir CBDC görev gücü oluşturulduğunu duyurdu.

İngiltere Merkez Bankası başkan yardımcısı Jon Cunliffe ve Hazine Müsteşarlığı mali hizmetler genel müdürü Katharine Braddick görev birliğinin eşbaşkanlığını yapacak.

Referans şartları belgesine göre, görev birliği. CBDC geliştirme ile ilgili Birleşik Krallık’taki tüm ilgili yasal kurumların çabalarını birleştirecek.

Görev gücü,Birleşik Krallık’ta bir CBDC’nin tasarımı, uygulanması ve işletilmesi ile ilgili ön konuları araştıracaktır. Görev gücü, ilgili teknolojik engelleri belirlemek için akademi, Fintech ve diğer ilgili sektörlerdeki arayüzü oluşturacaktır.

Pazartesi günü yayınlanan basın açıklamasına göre , Merkez bankası Jon Cunliffe başkanlığındaki kendi dahili CBDC birimini de yönetecek.

Görev gücünün kurulması, İngiltere hükümetinin Brexit sonrasında dijital para birimleri ve fintech’e odaklanmasının bir başka göstergesi olarak dikkat çekiyor. Kasım 2020’de Maliye Bakanı Rishi Sunak, Brexit’in İngiltere’ye finansal hizmetler sektörünü yeniden canlandırma fırsatı sunduğunu söyledi.

Reuters tarafından hazırlanan bir rapora göre, İngiltere’nin finans piyasası odağı da dağıtılmış muhasebe teknolojisi firmalarına doğru genişliyor. Pazartesi günü bir finans endüstrisi konferansında konuşan Sunak, hükümetin blockchain girişimleri için bir fintech sandbox kurmayı planladığını duyurdu.

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar