.

Rus Bankaları Dijital Ruble Ödemelerini Test Etmeye Başladı

Rusya’da faaliyet gösteren bankalar, dijital ruble projesinin pilot aşamasına girmeye hazırlanıyor ve bazı bankalar şimdiden para birimiyle yapılan işlemleri test ediyor. İlk olarak müşteriden müşteriye ödemelerle (C2C) denemelere başlandı ve Bank of Russia gelecekte operasyon türlerini genişletmeyi planladığını söyledi.

Dijital Ruble Denemeleri 12 Katılımcı Bankayla Başladı

Rusya Merkez Bankası (CBR) Aralık ayında dijital ruble platformunun prototipini tamamladı ve işlemlerle ilgili denemelere başlayacağını belirtti. Projenin pilot aşamasının ilk aşamasına katılmaları için belli bankalar davet edildi.

Tass, kurumlarla temasa geçtikten sonra , Rus bankalarının çoğunluğunun yeni merkez bankası dijital para birimini (CBDC) test etmeye başladığını bildirdi. Bankanın başkan yardımcısı danışmanı Maxim Khrustalev haber ajansına verdiği demeçte, bunlardan biri olan Promsvyazbank’ın (PSB) şu anda C2C ödemelerini işleme koyduğunu söyledi.

Müşteriden müşteriye yapılan işlemlerin ardından “C2B, B2C ve B2B ödemelerinin teknik testleri başlayacak. Pilot uygulamanın sonuçlarına dayanarak, Bank of Russia dijital ruble platformunu ticari operasyona sokmaya başlayacak” dedi.

Tinkoff Bank, Rus itibari parasının yeni, dijital biçimini deneme çabalarına da katılacak. Çevrimiçi Neobank’tan yapılan açıklamaya göre, “Tinkoff yakın gelecekte dijital rubleyi denemeye hazırlanıyor”. Tinkoff kısa süre önce de İsviçre’de kayıtlı fintech girişimi Aximetria’da kontrol hissesi alarak kripto alanına girmişti.

Bir başka büyük Rus bankası olan VTB, altyapısının dijital rubleyi denemeye hazır olduğunu söyledi. Bankanın basın ofisi, “Deneme, dijital ruble platformuyla entegrasyonu ve bir mobil uygulama aracılığıyla cüzdan açma, bireyler arasında dijital ruble transferleri yapabilme gibi hizmetlerin tanıtımını içeriyor” dedi.

Dijital Ruble İtici Bir Güç Olacak

SKB-Bank’ın inovasyon şefi Vitaly Kopysov’a göre, dijital ruble hem vatandaşlar hem de şirketler için yeni ulusal ödeme hizmetlerinin geliştirilmesinde bir itici güç olacak. Kopysov şunları da belirtti:

“Dijital ruble, Rusya Federasyonu’nun coğrafyası göz önüne alındığında çok önemli olan bir satış noktasında İnternet erişiminin olmadığı işletmeler için çevrimdışı nakitsiz ödeme hizmetlerinin oluşturulmasına ek bir ivme kazandıracak.”

Rusya merkez bankası kripto para birimleri konusunda katı bir duruş sergilemekte ve son zamanlarda kripto ile ilgili faaliyetlere geniş kapsamlı bir yasak uygulamakta. Rusya, üç yıl önce dijital ruble üzerinde düşünmeye başladı ve konuyla ilgili bir danışma belgesi yayınladığı 2020’de CBDC’yi yayınlama seçeneklerini araştırmaya karar verdi. 2021 yılı Nisan ayında banka, ana mimarisini özetleyen bir dijital ruble konsepti yayınladı.

Pilot uygulamanın ilk aşamasında yer alan diğer bankalar ise Ak Bars, Alfa-Bank, Dom.rf Bank, Gazprombank, Rosbank, Sberbank, Bank Soyuz ve Transcapitalbank. 

Bizleri TwitterInstagram ve Telegram‘da takip edebilirsiniz! 

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar