.

Venezuela’nın Uluslararası Havalimanı Bitcoin Kabul Etmeye Başlayacak

Venezuela’daki uluslararası havalimanlarından biri, dijital varlıkların artan popülaritesi ardından bilet satışı için Bitcoin ve diğer kripto para birimleri ile ödeme seçeneklerini başlatmaya hazır durumda. Rapora göre, başkent Caracas’ın şehir merkezinde yer alan Simon Bolivar Uluslararası Havalimanı, Bitcoin ödemelerini kanunlara uygun şekilde kabul etmek için çalışıyor. 

Havalimanı direktörü Freddy Borges, BTC, DASH ve hatta yerel petrol fiyatına bağlı dijital para birimlerini tanıtmayı dört gözle beklediklerini söyledi ve ekledi;

Erişilebilir olmak için bu yeni ekonomik ve teknolojik sistemlerde ilerlememiz gerekiyor.”

Venezuela, merkezi ve yozlaşmış sistemlerin dünyanın en zengin ülkelerinden birine neler yapabileceğinin en iyi örneği olarak kabul ediliyor. Venezuela en büyük petrol ve elmas rezervlerinden bazılarına sahip ve bir noktada gelişmiş zengin bir ülke olarak görülüyordu. Ancak, mali kötü yönetime eklenen yolsuzluk, modern dünyadaki en büyük hiperenflasyona yol açtı. Sonuç olarak, yerel para birimi Bolivar’ın değeri sürekli bir düşüş yaşadı, öyle ki banknotlar sokaklara atılır hale gelmişti.

Venezuela’nın Dijital Bolivar ile Deneyi

Venezuela, teknik olarak Petro biçiminde kendi dijital para birimini piyasaya süren ilk ülke oldu. Geleneksel CBDC’lerin aksine Petro, yerel itibari paraya dayanamıyordu ve daha çok petrol rezervleriyle destekleniyordu. Ancak, hükümetin kullanım için kusurlu bir şekilde zorunluluk gütmesi, onu büyük bir başarıya dönüştürmedi. Hükümet, 1 Ekim’de yeni bir program ile, Petro ile tekrar deneyler yapmaya başladı.

Enflasyon ile mücadele eden birçok ülke, örnek olarak İran’ın uluslararası yaptırımları atlatmak için BTC kullanması veya El Salvador’un BTC’yi yasal bir ihale haline getirmesi veya kripto desteğini entegre etmeye çalışan diğer birçok ülke olsun, yeniden kalkınma için yüzünü kripto paralara ve dijital dünyaya döndü. Venezuela’da bulunan havalimanı tarafından Bitcoin ödemelerinin kabul edilmesi ülke içinde yeni bir adım olarak, gelişmeye yardımcı olacak.

Petro Nedir?

Petro, ülkenin petrolü tarafından desteklenen bir devlet kripto para birimidir. 2018’de piyasaya sürülen bu dijital para, ABD yaptırımlarına cevap olarak çıkarıldı. Ancak, lansmanından bu yana hiç bir şey plana göre gitmedi.

Proje, Venezuela’da kripto kullanımının bir yalan olabileceğini ispatlar nitelikte, kötü ekonomi ile birlikte bütünleşerek büyük ölçüde başarısız oldu.

Bizleri TwitterInstagram ve Telegram‘da takip edebilirsiniz!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar