.

Solana (SOL), Son Ağ Yavaşlamasının Arkasındaki Nedenleri Açıkladı

Solana (SOL) kullanıcıları ve yatırımcıları zorlu bir haftayı geride bıraktı. Bunun nedeni ağ performansının büyük ölçüde yavaşlamasıydı. Ağ yavaşlamasının nedeni ilk olarak resmi olmayan Solana topluluğunun Telegram grubunda birçoğu bilgisayar korsanları tarafından yapılan başka bir DDoS saldırısı olduğu bildirildi, fakat kısa sürede paylaşılan bilginin spekülasyon olduğu ortaya çıktı.

DDoS; (Denial of Service), internete bağlı bir hostun hizmetlerini geçici veya süresiz olarak aksatarak, bir makinenin veya ağ kaynaklarının asıl kullanıcılar tarafından ulaşılamamasını hedefleyen bir siber saldırıdır.

Solana’nın Devam Eden “Düşük Performansı”

Solana (SOL)’un ağ sorunlarıyla ilgili tartışmalar yılın başından beri devam ediyor. Solana Status, platformun şu anda “yüksek bilgi işlem işlemlerindeki artış” nedeniyle düşük performans gösterdiğini doğruladı.

Solana (SOL) saniyede yaklaşık 50.000 işlem gerçekleştirme sayısına (TPS) sahiptir. Yavaşlamayı takiben, yüksek bilgi işlem işlemlerindeki artış, ağ kapasitesinin “saniyede birkaç bin işleme” düşmesine neden oldu. Bu da, kullanıcılar için bazı başarısız işlemlere yol açtı. Topluluğa, Solana ekosistemindeki geliştiricilerin bu sorunları çözmek ve esnekliği artırmak için ağı izlediğini garanti etti.

Solana Vakfı ise henüz bununla ilgili herhangi bir ayrıntı açıklamadı. Bu arada, ağ performansının yerel token üzerinde doğrudan bir etkisi olmayabilir, ancak SOL’un fiyatı son 24 saatte %5’ten fazla düştü ve şu anda 140 dolardan işlem görüyor. Bununla birlikte, kripto piyasasının çoğunluğunun son 48 saat içinde büyük bir düzeltmeden geçtiğini belirtmekte fayda var.

Kurucu Ortağı Onayladı: DDoS Değil

Öncelikle Blockchain ağlarındaki yavaşlamaların yeni olmadığını bilmek gerekir. Ancak ‘Ethereum Killer’ olarak da bilinen Solana’nın yalnızca son altı ayda birden fazla yavaşlama vakası yaşaması, yatırımcısını ve topluluğunun bir çok üyesini endişelendirdi.

Birkaç kullanıcı, dağıtılmış hizmet reddi (DDoS) saldırılarına ilişkin endişelere yol açan büyük bir yavaşlama yaşadığından dolayı şikayetçiydi. Bu süre zarfında, ağ 4 Ocak günü yaklaşık dört saat boyunca çevrimdışı kaldı.

Ancak, Solana (SOL) Labs kurucu ortağı Anatoly Yakovenko açıklama yaparak yaşanan durumun bir DDoS saldırısı olmadığını belirtti. Yakovenko, gecikmelerin “yeni bir çalışma zamanının ticarileştirilmesinin acısı” olduğunu belirtti.

Bizleri TwitterInstagram ve Telegram‘da takip edebilirsiniz!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar