.

El Salvador Bitcoin Yatırımlarında Yaklaşık 12 Milyon Dolar Zarar Etti

Devam eden piyasa çöküşü ile El Salvador, Bitcoin yatırımlarında önemli kayıplar yaşadı. Kesin miktar bilinmese de tahminler, kaybı 10 milyon ile 12 milyon dolar arasında gösteriyor. El Salvador’un “Bitcoin Deneyi”, diğer devletlere de yol gösterici olarak görülüyor fakat son dönemdeki kayıplar, kripto yatırımıyla ilgili riskleri de göz önüne seriyor.

Dip Fiyatlar Devam Ederse…

El Salvador, Bitcoin (BTC)’i yasal olarak kabul eden ilk ülke. El Salvador’un Bitcoin (BTC)i yasal olarak kabul etme fikri ilk çıktığında bazı çevreler şiddetle karşı çıktı. El Salvador IMF gibi uluslararası kuruluşlar da dahil olmak üzere, bu durumun fon müzakerelerine müdahale edeceği konusunda uyarı aldı. S&P Global ve Moody’s de kredi notunun olumsuz etkilerinden bahseden özel şirketler arasındaydı.

El Salvador’un çıkardığı Chivo Cüzdanı bazı sorunları çözmede başarılı olamadı. Bazı kullanıcılar kimlik sahtekarlığı yapıldığını, Bitcoin bakiyelerinin gizemli bir şekilde ortadan kaybolduğunu bildirdi.

Tüm bu problemlere rağmen Başkan Bukele Bitcoin deneyini desteklemeye devam ediyor. Eylül ayından bu yana Başkan Bukele, dipten satın aldığı Bitcoin’leri tweetledi. El Salvador’un yazının yazıldığı sırada 73,2 milyon dolar değerinde 1.391 BTC’ ye sahip olduğu tahmin ediliyor.

Cari fiyatlara göre varlıkların değeri 59 milyon dolar. Bitcoin’in sürekli düşüşü göz önüne alındığında önceki tahminlere göre 14 milyon zarar açığa çıktı.

Geçen hafta Maliye Bakanı Alejandro Zelaya, El Salvadorun Bitcoin sattığını belirtti fakat bu satışın ne zaman ve ne miktarda yapıldığı bilinmiyor.

Mevcut düşüşten önce Başkan Bukele, Bitcoin (BTC) ‘in bu yıl 100.000 dolara ulaşacağını söyledi. Ayrıca 2022’de iki devletin daha BTC’yi yasal olarak kabul edeceğini söyledi. Ancak bunların hangi ülkeler olacağı konusunda herhangi bir bilgi vermedi.

Egemen Ülkeler Bitcoin’e Yatırım Yapmaktan Vazgeçecekler mi?

Geçen hafta, gelecekteki eğilimler hakkında yayınlanan bir raporun içeriğinde, El Salvador’un zenginlik ve refah için bir fırsat olarak gördüğü Bitcoin (BTC)’e yaklaşımından bahsedildi.

Rapor, oyun teorisine dayanarak, Bitcoin (BTC) iyi performans göstermeye devam ederse, diğer ülkelerin de El Salvador’a katılmak zorunda kalacağını söyledi. Varlık yöneticileri bunu bir “sigorta şekli” satın almak olarak tanımladı.

Bu nedenle, 2022’de diğer egemen devletlerin hatta bir ülkenin merkez bankasının Bitcoin (BTC) satın alması şaşırtıcı olmaz.

Bizleri TwitterInstagram ve Telegram‘da takip edebilirsiniz!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar