.

FTX, Kullanıcıların NFT Basmasını Sağlayan Platformu Resmen Başlattı

Küresel çapta hizmet veren kripto para borsası FTX’in kurucusu ve CEO’su Sam Bankman-Fried, FTX US’nin NFT basmaya olanak tanıyacak bir NFT platformu başlattığını açıkladı.

Haberi “Kendi NFT’lerinizi oluşturun” sözleriyle duyuran Bankman-Fried paylaşımına bu platformun bağlantısını ve örnek olarak bastığı bir NFT’yi de ekledi. 

Bankman-Fried, NFT’lerin Solana ve Ethereum üzerinde çapraz zincir oluşturulacağını söyledi. FTX US üzerine kurulmayan NFT’ler de dahil olmak üzere, para yatırma ve para çekme işlemlerinin de birkaç hafta içinde açılacağını tweet’ledi.

Bu hamle, platformun son aylarda günlük işlem hacimlerinin arttığını gören OpenSea ve Rarible gibi NFT odaklı platformların yanı sıra dünyanın en büyük kripto varlık işlem platformu Binance ile de rekabetini arttırıyor.

FTX’in ABD ve küresel siteleri daha önce NFT pazar yerlerini içeriyordu, ancak kullanıcıların kendi token’larını basmasına izin vermiyordu. NFT’leri listelemek için içerik üreticilerinin platform ile temasa geçmeleri gerekiyor. 

FTX’te Test NFT Listelemesi 19 Teklif Aldı

Sam Bankman-Fried’in FTX’teki ilk NFT listesi, yazının yazıldığı sırada şimdiden yaklaşık 19 teklif aldı. “Test” yazan resim için en yüksek teklif 1.100 dolar oldu.

NFT Nedir?

NFT dijital ortamda eserlerin eşsizliğini sağlayabilen, blockchain tabanlı bir teknolojidir.

Kısa bir araştırma ile konunun mantığını kavramak isteyenler NFT ’leri değiştirilemeyen bir varlık olarak düşünebilir. Onu bu kadar değerli kılan özelliği ise bir ürünü veya veriyi kopyalanamaz ve özgün bir hale getire bilmesinden kaynaklanmaktadır. Kısaca NFT ’ler bir şeyin kime ait olduğunu belgeleyen dijital sertifikalardır.

NFT ’leştire bileceğiniz şeylere örnek olarak; bir resim (jpeg,png, vb.), bir video, bir koleksiyon kartı veya bir nesne için oluşturulmuş somut bir QR kod örnek verilebilir.  Her bir veriyi birbirinden ayrı olarak kayıt eden Token’lar sayesinde dijital ortam da eşsizlik sağlanmış olur.

NFT Pazarı, son 12 ayda muazzam bir büyüme kaydetti ve bazı içerikler milyonlarca dolar karşılığında satıldı. NonFungible’a göre, sadece son yedi gün içinde 516 milyon doların üzerinde NFT satışı gerçekleşti. 

Bizleri Twitter‘da, Instagram‘da ve Telegram‘da takip edebilirsiniz!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar