.

Türkiye’de, 2021’in 4. Çeyreğinde 1.8 Milyar Dolarlık Kripto Ticareti Yapıldı

Türkiye’nin enflasyon oranı 2021’nin son aylarında hızla yükseldi ve Türk lirası dolar karşısında yüzde 44 değer kaybetti. Bu durumun ardından ise kripto ticareti yapanların sayısında ciddi bir artış bekleniyor.

2021’in son çeyreğinde lira ile yapılan işlem hacmi 1,8 milyar doları gördü.

Diğer ülkelerdeki yatırımcılar da enflasyon endişeleriyle karşı karşıya kalıyor ve bu da yatırımcıların Bitcoin (BTC) ile riskten korunmalarına yol açıyor.

Türkiye’de enflasyon oranları Aralık 2021’de %36’ya yükseldi ve birçok vatandaşın Bitcoin (BTC) ve Tether (USDT)‘ ye yönelmesine neden oldu. Türkiye ekonomik zorluklar yaşıyor ve yüksek enflasyon oranlarına sahip diğer ülke vatandaşları gibi Bitcoin (BTC) almaya yöneliyor.

Türkiye’nin enflasyon oranı hızla yükselmeye devam ediyor. Türk vatandaşları değişken ekonominin risklerini dengelemek için varlıklarını Bitcoin ve Tether’ a yatırıyor. Türk lirası kullanılarak gerçekleştirilen kripto para ticaret hacimleri, 2021’in son çeyreğinde, önceki çeyreklere göre önemli bir artışla ortalama 1,8 milyar dolara ulaştı.

Türkiye Enflasyon Oranı: Ticaret Ekonomisi

Türkiye’nin enflasyon oranı Aralık 2021’de %36 arttı ve yıllık oran 19 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Gıda ve temel ihtiyaç maddelerinin yanı sıra araba, teknolojik ürün fiyatları da enflasyon oranından etkilendi. Türkiye faiz oranlarını yükseltmedi, ancak bu durum Türk lirasının 2021’de ABD dolarına kıyasla %44 değer kaybetmesine neden oldu.

Sonuç olarak Türkler, yatırımlarında Bitcoin ve Tether’ı tercih ediyor. Kripto ticareti enflasyona karşı önlem olarak önem kazandı. 

Enflasyon Görülen Tek Ülke Türkiye Değil

Türkiye, son zamanlarda enflasyon artışı yaşayan tek ülke değil. Amerika Birleşik Devletleri’nde de 40 yıllık süre içinde en hızlı 12 aylık enflasyon artışı görülüyor.

Bu tür gelişmeler, hala pandeminin olumsuz etkilerini yaşayan vatandaşları zorluyor. Ekonomik olarak belirsiz bu dönemde, Bitcoin (BTC) ve diğer kripto varlıkları insanlara güvenilir geliyor.

Enflasyon Oranları Arttıkça Kripto Ticareti Güç mü Kazanıyor?

Hükümetler COVID-19 pandemisinin ekonomik etkilerini yenmek için önlemler almaya başladığından beri enflasyon korkulan bir durum oldu. Bu durum kısmen, Bitcoin fiyatlarının Kasım 2021’de 69.000 dolara yükselmesinin bir nedeniydi. Enflasyonun yükselmeye devam etmesi bekleniyor ve birçok uzman kriptoya yapılacak yatırımların artacağı görüşünde.

Uzmanlar arasında kripto para fiyatlarının, enflasyonun endişelenecek bir şey olduğunu kanıtladığını söyleyen Peter Thiel de var. Ekonomist Lindsay Piegz de CNBC ile yaptığı röportajda Federal Rezerv’in enflasyon kontrolünü kaybettiğini söyledi.

Omicron varyantının dünyaya hızla yayıldığı son günlerde enflasyon korkuları daha da arttı. Hükümetlerin enflasyonu düşürmek için ne gibi adımlar atacakları merak ediliyor.

Bizleri TwitterInstagram ve Telegram‘da takip edebilirsiniz!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar